Gayrimenkul sektöründe 2009 sonunda hareketlenme öngören inşaat şirketleri, kriz ertesinde alıma dönüşecek talebe hazırlıksız yakalanmamak için 2010 sonrası teslim edilecek projeleri hayata geçiriyor..

İstanbul’da birçok projede satışlar durma noktasına gelirken, kurumsal ve finansal gücü olan firmalar gayrimenkul piyasasındaki durgunluğu aşmak için, kâr marjlarından fedakarlık yaparak, daha ekonomik projeler üretiyor. Daha düşük metrekareli ve uygun ödeme seçeneklerine sahip olan bu projeler yoğun ilgi görürken, sektörde de benzer projeler satışa sunuluyor. Diğer taraftan konut üreticileri krizin olumsuz etkilerinin 2009 sonundan itibaren pozitife döneceği öngörüsüyle, ertelenen talebi karşılamak amacıyla 2010 ve 2011 teslim tarihli projelere başlıyor.

Maliyetler düştü, konut üretme zamanı

Global mali krizin gölgesinde ürettiği ekonomik projelerle dikkat çeken Dumankaya İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, krizde sektörün güçlü oyuncularının projeler geliştirdiğini belirterek kendilerinin de Adres projesinde olduğu gibi ekonomik projelerle sektöre ivme kazandırmaya devam edeceklerini söylüyor. Dumankaya, yerel seçimler sonrasında, ekonomideki olumlu gelişmelerin gayrimenkul sektörüne de yansıyacağını ifade ediyor. Kriz sonrasında sektörün elinde talebe cevap verecek konut stoku bulunması gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu Şirketler Topluluğu Genel Müdürü Hasan Rahvalı da “Finansal gücü olan firmalar, konut üretimini sürdürüyor. İnşaat maliyetleri düştüğü için konut üretimi için uygun bir zaman” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir