Meclis gündeminde 7’nci sırada olan değişiklik yasalaşmazsa otelciler hapse girecek.

Kamuoyunda ’şezlong yasası’ olarak bilinen Türk Ceza Kanunu’nun 154’üncü maddesiyle ilgili hazırlanan kanun tasarısı hâlâ yasalaşmadığı için önceki gün itibarıyla 50’den fazla otelci hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Aralarında Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut’un amcasının da bulunduğu turizmciler, 5 aydan başlamak üzere hapis cezalarına çarptırıldı. Otelcilik hizmetleri nedeniyle kullandıkları sahilde işgalcilikle suçlanan ve yargılaması devam eden turizmcilerin sayısı ise 93’ü buluyor. Antalya’da bu durum nedeniyle sorun yaşayan 400’e yakın otel var.

50’den fazla otelcinin önceki gün mahkemelerinin sonuçlandığını diğerlerinin de davalarının Mart ve Nisan aylarına kaldığını söyleyen Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, “TBMM’de 154’üncü maddeyle ilgili hazırlanan kanun tasarısının bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz. Şu anda konu Meclis gündeminde 7’nci sıradaymış. Antalya milletvekillerimiz hemen harekete geçti. Önümüzdeki hafta konunun halollacağı yönünde beklentimiz var” dedi.

20 milyon TL ödedik
Sahillerde oteller tarafından kullanılan yerlerle ilgili uzun süreden beri Manavgat Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda hapis cezası alan otelcilerin cezalarının şimdilik ’aynı suçun tekerrüründe cezai işlem uygulanır’ hükmünden hareketle fiili olarak uygulanmayacağını belirten Çorabatır, “Ama yasa geçmediği sürece bu suç tekrarlanır” diye konuştu.

Otelcilerin tesislerinin önündeki sahillere şezlong ve güneşlik koydukları için ecrimisil ödediklerine de dikkat çeken Çorabatır, “2007 yılında Antalya Defterdarlığı’na 15 milyon TL, 2008’de 20 milyon TL ecrimisil ödedik” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir