İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca Yavuz Sultan Selim Caddesi üzerinde inşaa ettiği 578 konuta Buca Belediyesi’nin inşaat ruhsatı vermemesi ile başlayan gerginlik, Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Yasası’nın kendisine tanıdığı “mücavir alan içinde kendi yaptığı yapılara kendisinin ruhsat vermesi” yetkisini kullanarak Buca Belediyesi’ni devre dışı bıraktı. Büyükşehir, bu çerçevede kendi inşa ettiği toplu konutlara yapı ruhsatını kendisi verdi.

Halen Kırıklar Cezaevi’nde tutuklu bulunan Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy’un görevde olduğu dönemde Buca Belediye Encümeni, Büyükşehir Belediyesi’nin inşa ettiği 578 konutun “kaçak” olduğunu gerekçe göstererek yıkım kararı almıştı. Encümen’in aldığı karar bununla da sınırlı kalmadı. Buca Belediyesi, Büyükşehir yetkilileri hakkında 3194 sayılı İmar Kanunu’na muhalefetten 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasını öngören TCK’nın 184. madesi uyarınca Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Büyükşehir’e tebliğ edilen encümen kararında konutların Büyükşehir tarafından yıktırılmaması halinde Buca Belediyesi’nin kendisi tarafından yıkılıp, bunun için harcanan parayı yüzde 20 fazlasıyla Büyükşehir’den tahsil edileceği bildirildi.

İfade verildi
Yaşanan bu gelişme üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin avukatları, Buca Belediye Encümeni’nin aldığı yıkım kararına İdare Mahkemesi nezdinde itiraz etti. Ardından da Büyükşehir, 2004 yılı Temmuz ayında yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Yasası’nın 7. maddesinin ‘e’ ve ‘c’ fıkralarının tanıdığı yetkiye istinaden bir düzenlemeye gitti. Büyükşehir, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 26. maddesi uyarınca “kendi yaptığı yapılara yapı ruhsatını kendisi vermek” için çalışma başlattı. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında kendisi tarafından yapılan yapıların denetim yetkisini iptal etmesine dayanarak harekete geçti.

Böylece 5216 sayılı yasa ile mücavir alan içinde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı her türlü yapının inşaat ruhsatı ve yapı kullanma iznini verme yetkisi eskiden olduğu gibi yine Büyükşehir’e geçmiş oldu. Meclis kararında “İzmir Büyükşehir Belediyesi, mücavir alanında yaptığı her türlü yapıya inşaat ruhsatı ve yapı kullanma iznini kendisi verir” dendi. Ardından da Buca Belediyesi’nden daha önce inşaat ruhsatı başvurusu sırasında teslim edilen dosyadaki evrakların birer örneklerini istedi.

Fakat Buca Belediyesi, Büyükşehir’e evrakları vermedi. Bunun üzerine yapı ruhsatına esas işlem ve evraklar yeniden hazırlanmak zorunda kalındı. Ruhsat için gerekli evrakların tamamlanmasının ardından da Büyükşehir, yasanın kendisine tanıdığı yetkiye dayanarak inşa ettiği 578 konut için gerekli olan yapı ruhsatını kendisi kesti. Böylece Buca Belediye Encümeni’nin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkım kararı aldığı toplu konutlar da yıkılmaktan kurtulmuş oldu.

“Yıkarım demişti”
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan binaların ruhsatsız olduğunu belirterek, “Onlar yıkmazsa ben yıkarım” açıklaması yapmıştı. Buca Belediyesi, sözkonusu konutların kaçak olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yıl içinde Büyükşehir Belediyesi’ne toplam 25 bin 420 YTL’lik para cezası da kesmişti. Bu para cezası, Büyükşehir avukatlarının İzmir 5. Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz sonucu iptal edilmişti.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir