Birbirine yakın alanlara tam 5 termik santral kurulmak isteniyor. Erzinliler ise, mücadele edeceklerini söylüyor

Hatay’ın Erzin ilçesine ve bölgeye yapılacak beş adet termik santrale tepkiler sürüyor. Hafta sonu yapılan bilgilendirme toplantısında, yapılacak termik santrallerin tarımı ve ekolojik hayatı yok edeceği vurgulanarak, santrallerin yapımına karşı bölge halkını da içine alan ortak bir mücadelenin örülmesi gerektiği belirtildi.

Erzin ve bölgeye yapılacak beş adet termik santral ile ilgili Erzin Belediyesi İçme Tesisleri’nde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Figen Doran, Erzin Çevre Koruma Derneği Başkanı Cemal Ertaç, EMEP Erzin İlçe Başkanı Mehmet Özarslan, Eğitim Sen Temsilcisi Necdet Sökmen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi ve üyeleri katıldı.

Prof. Dr. Figen Doran, daha önce kurulan Yumurtalık Termik Santrali’ne engel olamadıklarını belirterek, Erzin ve bölgeye yapılacak beş adet termik santralin engellenmesi gerektiğini söyledi. Doran, termik santrallerin engellenmemesi halinde bölgede tarımın ve doğal hayatın yok olacağının altını çizdi. Çevre Koruma Derneği’nden Salim Bölükbaşı ise somut kararların alınması gerektiğine değinerek, her türlü eylemin örgütlenmesi gerektiğini aktardı.

Bölge halkı da katılmalı

Erzin Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Akif Özer ise termik santrallerin Erzin’e ve bölgeye, emperyalizme bağlı politikalar sonucunda yapıldığını aktardı. Özer, santrallere karşı mücadele etmenin emperyalizme karşı mücadele etmek olduğunu söyleyerek, bölge halkının mücadeleye katılması gerektiğini dile getirdi. EMEP İlçe Başkanı Mehmet Özarslan ve Eğitim Sen Erzin Temsilcisi Necdet Sökmen de yaptıkları konuşmalarda santrallerle mücadelede bölge halkının katılımının önemine vurgu yaparak, kurulacak yerel bir platform ile santrallerin zararlarının halka anlatılması gerektiğini söylediler. Ticaret Odası başkanı, Erzin Turunçgil Üreticileri Birliği başkanı ve Tema Vakfı başkanları da yaptıkları konuşmalarda tarımı ve doğayı etkileyecek santrallerin yapılmasına karşı olduklarını ifade ettiler.
Toplantıya katılanlar, termik santrallerin yapılmaması için komşu il ve ilçelere de mücadele çağrısı yaptılar.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir