Amasra’da kurulması planlanan termik santrala karşı başlatılan imza kampanyası sürerken, TBMM Başkanı Toptan’ın da termik santralı istemediği ortaya çıktı.

termiksantral.JpegAmasra’da geçen günlerde termik santrala karşı bir basın açıklaması düzenleyen TMMOB Peyzaj Mimarları Odası üyeleri ve Amasra Belediye Başkanı AKP’li Ali Yıldırım’la karşılaşan TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın, “Termik santrale karşı yürüttüğünüz mücadeleyi destekliyorum” dediği öğrenildi.

Hema firması, AKP hükümetinden Amasra’da kurmayı planladığı termik santral için izin beklerken, santrala karşı başlatılan kampanyada 5 bin imzaya ulaşıldı.

30 yıl için 4 bin yıl feda edilecek

Peyzaj Mimarları Odası’nca hazırlanan raporda, termik santralın kurulmasının Amasra için bir felaket olacağı, santral kurulmasının tarım toprakları, tarla bitkileri, bitki örtüsü, deniz canlılarına zarar vereceği kaydedildi.

Kurulacak bir termik santralın çevreci olamayacağı ve 30 yıl ömrü bulunan bir santralın Amasra’nın 4 bin yıllık tarihini feda edeceği vurgulanan raporda, “Karadeniz’de biyolojik yaşamı tehdit edecek, halk sağlığını tehlikeye sokacak, sonuçları yıllarca hissedilecek bu kısa süreli yatırıma ‘hayır’ denilmelidir” denildi.

Çevre Planı’na göre yapılamaz

– Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nca (WWF) “Acil Korunmaya Alınması Gereken” 9 bölgeden biri olarak belirlenen bu alan, Avrupa’nın en güzel yabanörneklerinin bulunduğu bir alandır.

– Bölgede 109 endemik ve 49 nadir bitki barınmaktadır.

– 1/100 bin ölçekli Zonguldak-Bartın-Karabük Çevre Düzeni Planı’nda “Planlama bölgesinde kömür potansiyelinden yararlanılarak doğa içinde termik santral yapımının doğal ve arkeolojik çevre ve turizm merkezlerine yakınlığı nedeniyle sakıncalı bulunduğu ifade edilmektedir.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir