Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB 18-19-20-21-22-23-24. Dönem Başkanı Mimar Teoman Öztürk’ü 2. kez MEKÂN ÖYKÜLERİ yarışmasıyla anıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde ( tmmob) 1973-1980 yılları arasında Başkan olarak görev yapan ve 11 Temmuz 1994 tarihinde aramızdan ayrılan Mimar Teoman Öztürk’ü, ölümünün 25. yılında yeniden “TEOMAN ÖZTÜRK MEKÂN ÖYKÜLERİ YARIŞMASI / 2” başlığı alt…ında ikinci kez düzenlenen öykü yarışması ile anıyoruz.

 

 

TMMOB’nin örgütlü mücadelesinin yaratılmasında önemli bir yeri olan Teoman Öztürk; onurlu bir yaşamın, halkın yanında, halkla birlikte mücadele etmek olduğu fikrinden hareketle kentsel ve toplumsal mücadele biçimini oluşturmuş ve TMMOB’nin mücadele biçimini de bu düzlem üzerinden şekillendirmiş, estetiz etmiş, sonsuzlukla buluşturmuştur.

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak açmış olduğumuz öykü yarışması ile; Mimar Teoman Öztürk’ün kentlere, yaşama ve toplumsal mücadeleye olan inancının ve katkılarının geliştirilerek sürekliliğini sağlayan, bugün yürütülen kentsel ve mekânsal mücadelede sanatın, sanatçının varlığına olan ihtiyacımızı ve özlemimizi açığa çıkaran, kentsel/mekânsal yaşam mücadelesinin sanat ile harmanlanmasından doğacak olan lezzeti arıyoruz.

 

 

Mekân Öyküleri / 2 yarışmasıyla, mücadele kavramına, her bir öyküden gelecek yeni bir bakış ve yorum ile birlikte, “yazmak” yönünde gelişmeye açık olanların potansiyellerini açığa çıkartmak ve yazdıklarının/yazacaklarının paydaşı olmak istiyoruz.

 

 

Anısına derin saygılarımızla…

 

 

 

 

Katılım Koşulları

 

 

-Yarışmaya dosya halinde en çok iki öykü ile başvurulur, bu öyküler daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
-Seçici kurulu üyelerinin birince derece yakınları yarışmaya katılamazlar.
-Yarışma herkese açıktır.
-Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve belirtilen son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
-Başvuru sahipleri dereceye giren öyküler ve basılması uygun görülen öyküler üzerindeki dijital ve basılı tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesine devrettiğini kabul eder.
-Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
-Başvuru sahibi yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır
-Seçici kurulun yayımlamaya değer bulduğu öyküler kitap haline getirilir

 
Yarışmaya Gönderilecek Eserlerde Aranacak Şartlar

 

 

-Öykü konusu başta Mimarlar Odası olmak üzere, TMMOB’a bağlı odaların mücadele verdiği mekânlar ve alanlara ilişkin olacaktır. Hangi alanın seçileceği yazara bırakılmıştır.
-Öyküler Türkçe olmalıdır, çeviri öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.
-Özgün, sade bir dille, 5.000 ile 15.000 karakter(600-2000 sözcük) arasında yazılmış öyküler değerlendirmeye alınacaktır.
-Yarışmaya katılacak öyküler normal sayfa(A4) boyutunda, arial 12 punto,1.5 aralık bilgisayarla hazırlanarak 5 kopya halinde çıktı alınmalı, ayrıca bir cd ye kaydedilip üzerine isim yazmadan zarfa konularak teslim edilmelidir.
-Yarışmacılar, yarışmaya internet üzerinden kayıt yaptıracak ve yarışma başvuru formunu doldurarak imzalayarak eserle birlikte teslim edecektir.
-Eserlerin teslim edileceği zarfın sol üst köşesinde yarışmacının rumuzu yer almalıdır. (yarışma rumuzu 4 harf ile 3 rakamdan mevcuttur. Örn:ZTRK006 ,TEON234
-Zarfın içerisinde teslim edilecek, yarışmacıya ait özgeçmiş times new roman 12 punto 800 karakteri geçmemelidir.
-Yarışmacılar doldurdukları başvuru formunu özgeçmişi adres ve isimlerin olmadığı bir zarfa koymalıdır.
-Yarışmaya katılacak 7 nüsha -üzerinde yazarına ait rumuzundan başka herhangi bir emare bulunmayan- başvuru formlu ve özgeçmişli zarf bir büyük zarf içerisine koyularak kargoyla yada elden teslim edilecektir.

 

 

 

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir