Tekirdağ Müze Müdürü M. Akif Işın, arkeolojik kazılarla Tekirdağ tarihinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Kazılarla ilgili bilgi veren Işın, Karaevli altı (Heraion Teichos) kazısının, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Atik ve ekibi ile birlikte gerçekleştirildiğini ifade etti. Akif Işın, İ.Ö 4. ve 2. yüz yıl arası buluntuların ortaya çıkarıldığını, sur ve kentin giriş kapısı ile büyük bir yapıya ait duvar kalıntılarına rastlanıldığını belirtti.

Bu büyük yapının fresklerle kaplı olduğu için bir saray ya da tapınak olabileceğinin tahmin edildiğini belirten Işın, “Erken Roma dönemine ait bir sağlık merkezi ortaya çıkarılırken, kazılarda bulunan sikkelerin büyük bölümünün Trak krallarına ait olması, kentin Trak kenti olduğunun önemli bir kanıtıdır. Trakya Odyris Kralı Kersepleptes’in mezarının da kente 2 kilometre uzakta olması kralın son yıllarını burada geçirdiğini gösteriyor” dedi. Işın, 2007-2008 yılı kazılarında büyük yapı kompleksinin kapı anahtarları ve kapıya ait ahşap kalıntılar ile anıtsal nitelikte olduğu tahmin edilen kapılara ait bronz 2 kalkanın bulunduğunu kaydetti. Kazılarda ele geçen buluntular arasında; kaz tutan bir mermer Eros heykeli ile bir Afrodit heykel başı olduğunu dile getiren Işın, kazılarda ortaya çıkarılan büyük yapının duvar kenarlarında boyalı fresklerin bulunduğunu, büyük olasılıkla Traklar’a ait bir tapınak olduğunu söyledi.

Trakya’da ilk kez büyük bir Trak kentinin kazılarak ortaya çıkarılmakta olduğuna işaret eden Işın, kısıtlı olanaklarla yapılan çalışmalarda kısa zamanda Traklar hakkında birçok bulgu, belge ve bilgiye ulaşıldığın dikkat çekti. Işın, “Yapılan arkeolojik kazılarla Tekirdağ adına tarihi bir geçmiş ortaya çıkarılıyor. Kazı imkanları arttırıldığında çok önemli eserlerin ortaya çıkacağı artık bilinen bir gerçektir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir