Geçtiğimiz günlerde tadilata giren Atatürk Kültür Merkezi’ndeki (AKM) sanat kurumları, önümüzdeki sezon çalışmalarını Üsküdar’daki eski Tekel deposunda sürdürecek. Yeni sezonda üç sahnesinden mahrum kalacak Devlet Tiyatroları (DT), bu binada bir sahne, oda tiyatrosu ve prova sahnesi açacak.
Atatürk Kültür Merkezi (AKM), tadilat nedeniyle 2009’un Ekim ayına kadar kapalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, AKM’de bulunan sanat kurumlarının, önümüzdeki sezon faaliyetlerini Üsküdar’da bulunan eski Tekel deposunda sürdürmesine karar verdi. Daha önce müzik müzesi olacağı açıklanan mekân, tadilat bitene kadar sanat kurumlarını ağırlayacak. AKM’de üç sahnesi bulunan ve mekânın tadilata girmesinden en çok etkilenen Devlet Tiyatroları (DT), yeni sezonda tarihî Tekel deposunda açacağı iki sahne ile tiyatroseverlerle buluşacak. Diğer sanat kurumları, tadilat bitince bu mekandan taşınacak, fakat DT’nin sahneleri kalıcı olacak. Kısacası DT, Üsküdar’da yeni bir mekana kavuşacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AKM’deki sanat birimlerinin bir yılı aşkın süreyle prova ve sahne çalışmalarını Üsküdar’daki eski Tekel binasında yapacaklarını söyledi. Devlet Tiyatroları sahnelerinin tadilat bitince de orada kalacağını ifade eden Günay, “Böylece Üsküdar bu ev sahipliğinden yararlı çıkmış olacak.” dedi. Anadolu yakasındaki tiyatro sahnelerinin bununla sınırlı kalmayacağını ifade eden Günay, “Göreve başladığımdan bu yana 10. ayın içerisindeyiz. Bu süre içerisinde Anadolu yakasında Devlet Tiyatroları’nın bulunmamasını önemli bir eksiklik olarak tespit ettik. Önce aralık ayında Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi’yle başladık, sonra Kartal’da Bülent Ecevit Sahnesi’yle DT’nin Anadolu yakasındaki ikinci sahnesini açtık. Pendik’te ve başka ilçelerde de buna benzer çalışmalarımız olacak. Avrupa yakasında da alışılmış tiyatroların dışında çevreye taşan tiyatrolar kurma niyetimiz var.” şeklinde konuştu.

DT Genel Müdürü Lemi Bilgin, eski Tekel deposunda açılacak sahnenin DT’nin Aziz Nesin Sahnesi’ne benzeyen hatta bundan daha güzel bir sahne olacağını söylüyor. Bilgin, Tekel deposunda bir oda tiyatrosu bir de prova salonu hazırladıklarını, önümüzdeki ekim ayına kadar bu çalışmaların tamamlanmış olacağını da ifade ediyor. AKM açıldığı zaman İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun taşınacağını, ama buradaki sahnenin kalacağını belirten Bilgin, “Merkezimiz kapandı, ama İstanbul’un değişik yerlerine, özellikle merkeze uzak yerlere tiyatro yapıyoruz. Küçükçekmece’de de bir tiyatro sahnesi açmak için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi. İstanbul merkezde de arayışlarını sürdüren DT, yeni sezonda Kenter Tiyatrosu ve Fransız Kültür Merkezi’nin sahnelerini kullanacak. DT, ayın 15 günü Kenter Tiyatrosu sahnesini kullanırken Fransız Kültür Merkezi’nde çocuk ve gençlik oyunları oynayacak. DT’nin Taksim Beyoğlu civarında sahne arayışlarının devam ettiğini söyleyen Lemi Bilgin, “Üç sahnemiz kapandı ama İstanbul’da 5-6 yeni sahne ile yeni tiyatro sezonunu karşılayacağız.” dedi.

Kaynak:Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir