AKP iktidarıyla birlikte yıldızı parlayan inşaat firması Taşyapı, İstanbul Kadıköy’ü mesken tuttu.

Taşyapı, Moda sahilinde yapımı süren dev Corner Otel’in ardından Göztepe’deki kule inşaatıyla kentin plan bütünlüğünü ve mahkeme kararını çiğniyor…

BirGün, Başbakan”a yakınlığıyla bilinen Taşyapı İnşaat”ın İstanbul Göztepe’de 156 metrelik dev kuleler dikme çalışmasına Mimarlar Odası”nın itirazına ve mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam ettiğini ortaya çıkarmıştı. Haberin ardından yeni bir plan teklifi hazırlayıp eski planı fesheden Taşyapı, sürpriz bir şekilde mahkemeyi kazanınca, iptal ettiği plana hukuksuz ve ruhsatsız olarak devam etmeye başladı.

Ruhsatsız inşaatla kule dikilir

AKP iktidarı”yla birlikte yıldızı parlayan inşaat firmalarından Taşyapı, İstanbul Göztepe”de 156 metrelik dev kuleleri dikmek için kolları sıvamış, ancak Mimarlar Odası bu duruma itiraz etmişti. Dava açmak için 1 No”lu İdari Mahkemesi”ne başvuran Mimarlar Odası”nın dava dilekçesini reddeden mahkeme, inşaata hem onay verip hem itiraz ederek bir çelişkiye imza atan Kadıköy Belediyesi”nin açtığı davada ise Taşyapı”ya “yürütmeyi durdurma” kararı vermişti. Birgün”ün 22 Nisan 2008 tarihinde “Mahkeme kararı Taşyapı”yı durduramadı” başlığıyla verdiği haberde durumun usulsüzlüğüne dikkat çekmiş ve inşaatın devam ettiğini fotoğraflarla kanıtlamıştı.

Olmayan planı yürütüyorlar

Taşyapı yönetimi, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından davayı kaybediceğini düşünerek başka bir imar teklifi hazırladı. İkinci imar planı hazırlanması prosedür olarak ilk imar planını devre dışı bıraktığı için hem birinci plan geçersiz kaldı, hem de dava artık geçersiz olan bir planı inceleyen duruma getirildi. Ancak mahkemeyi sürpriz bir biçimde kazanan Taşyapı, iptal ettiği ilk planı devam ettirmeye başladı. Mimarlar Odası Anadolu Yakası Şube Yönetimi ise ilk planın ruhsatsız ve geçersiz duruma geçmiş olmasına aldırmayan Taşyapı’ya ve duruma müdehale etmeyen Kadıköy Belediyesi’ne resmi itiraza hazılanıyor.

‘Taşyapı’nın yaptığı hukuksuz’

Mimarlar Odası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Arif Atılgan, durumu şöyle özetledi: “Kadıköy Belediyesi’nin bu plana ait açtığı davası vardı. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen Kadıköy Belediyesi malum arazide süren inşaata engel olmadı.

Mahkemeyi kaybedeceğini düşünen Taşyapı revize plan sundu ve küçük değişikliklerle eski planı geçersiz duruma getirdi. Aksi bir sonuç alacağına inanan Taşyapı mahkemeden ilk plan için lehine karar çıkınca, kendi feshettiği planı uygulamaya koyuldu ancak bu hukuksuz bir durum. O plan şu an ruhsatsız ve izinsiz. İtiraz için resmi süreyi bekliyoruz.”

Kaynak: Birgün

5 Comments

  1. Taşyapının iktidar yanlısı olduğu ve sürekli olarak kayrıldığını herkes biliyor.

  2. ya bu taşyapı büyük firma olsa ne yazar daha teşoranlarının parasını ödememiş 4 aydır atlatıyolarmıs.

  3. Taşyapı karşısında zaafları olan yönetimlerin zayıf oldukları bazı şeyleri biliyor. Elbette sırtını Tayyip beye dayadığı için fütursuz. Sınırsızlığını ve kuralları hiçe sayan isteklerini bir strateji gibi oynuyor. Öne sürüyor. Rahatsız edici bir psikoloji kurmaya çalışıyor anlaşıldığı kadarıyla. Bunu mazur gösteremeyiz. Fakat bu isteklere bazı nedenlerle evet demiş olan belediye yöneticileri kendilerinden bekleneni değil Taşyapı’nın isteklerini karşılamış oldular. Bu nakıs tablo daha sonra üzüntülü açıklama yapan belediye başkanına ve işte dava açtık, mahkeme şunu kabul etmedi, belediye zamanında cevap vermedi süre geçti şeklinde ıvır zıvır mırıldanmalarla zamana oynayan oda temsilcileriyle kurtulmaz. Ortada koca bir yanlış var.

  4. madem iptal edilen bir plan üzerine inşaat devam ediyor hangi belediye sınırları içinde bu bina niye durdurulmuyor? büyükşehir alanında mı kadıköy alanında mı inşaat. gidersin mühürünü asarsın, zabıtanı dikersin. istediğinde sokak içinde bir dükkanın tentesini astırmıyor zabıtan. pırt komşun, zırt yoldan geçen şikayet etti diye aslan kesiliyor zabıta elemanları. bu kadar gazete ve yayın şikayet ediyor bu gökdeleni niye kapısına kilit vurulmuyor hukusuz ise? güç meselesi mi başka bir mesele mi var.

  5. İşte Taşyapı, işte hukuk, işte ruhsat veren belediye. Ortaya çıkan da bu sonuç olarak. Belediye başkanımız bunun yüksekliğini de farketmemiş olabilir mi bilmiyorum. Ama proje vizesi yapılırken kesin olarak anlaşılmış olmalıdır.
    Bu hukuk tanımazlığa ve insafsızlığa dur demek lazım. (hala geç kalınmadıysa)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir