Uluslararası tasarım dünyası 16-20 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak Istanbul Design Week 2008’de buluşacak.

Geçtiğimiz yıl büyük buluşmayı takip etmek için dünyanın dört bir yanından 50 bine yakın ziyaretçinin takip ettiği Istanbul Design Week 2008, bu yıl yeni yüzü ile Avrasya bölgesinin en önemli etkinliklerinden biri olmayı hedefliyor. Dream Design Factory (dDf) ve DesignPartners ortaklığında kurulan yeni bir oluşum tarafından düzenlenen Istanbul Design Week’te (IDW) Türk kültürünün canlı enerjisiyle İtalyan tecrübesi buluşturulacak. IDW, firmalara ürün ve hizmetlerini uluslararası bir ziyaretçi kitlesine hızlı gelişen ekonomisiyle çağdaş bir ülkede sunma fırsatı veriyor.

Haliç’in ve Eski Galata Köprüsü’nün atmosferinde sergiler, atölye çalışmaları, konferanslar ve gece & gündüz etkinlikleri de Istanbul Design Week 2008 kapsamında gerçekleşecek. Istanbul Design Week 2008’in sanat yönetmenliği, uluslararası tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden, İtalyan mimarlık ve tasarım stüdyosu Cibic & Partners tarafından yürütülüyor.

dDf Ajans Başkanı Prof. Dr. Esra Ekmekçi, üç yıldır devam eden İstanbul Design Week’in, bu yıl İtalya’nın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olan Zona Tortona’yı düzenleyen Design Partners ve dDf ortaklığında gerçekleşeceğini belirtti. Prof. Dr. Esra Ekmekçi, her iki firmanın (dDf & Design Partners) birleşmesiyle kurulan Design in Turkey firmasının, Türk kültürünün canlı enerjisiyle İtalyan tecrübesini buluşturduğunu sözlerine ekledi.

Cibic & Partners’ın projesi, tüm etkinlik mekanlarında Türkiye’nin derin ruhunu ön plana çıkartacak. 2005’ten beri Istanbul Design Week’e ev sahipliği yapan Eski Galata Köprüsü, etkinliğin merkez ve ana sergi alanı olmaya devam ediyor. Doğu ve Batı, geçmiş ve gelecek, gelenek ve yenilikçilik arasındaki birliği temsil ediyor. Köprü, ses ve kokularla dolu tüccarların aktiviteleri ile eski oryantal pazarların atmosferini çağrıştıran bir çadır ile kaplanacak. Ön bölümde ise bir kule yapısı, serginin girişini işaretleyecek. “İstanbul tarihi mirası ve güçlü endüstriyel ve arkitektonik gelişmeyi birleştiriyor” diyen Design in Turkey’in Arhan Kayar’la birlikte co-CEO’su Maurizio Ribotti, “İstanbul, bir deneyleme ve yaratıcılık döneminde, bunu merkezi coğrafi konumuna da borçlu. Pek çok uluslararası tasarım markası bunu anladı ve burada olmak istiyor. Yakın gelecekte İstanbul’un en yenilikçi tasarım destinasyonlarından biri olacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir