Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara’nın en eski kamu binalarından biri olan Ulus’taki tarihi valilik binasında sürdürülen restorasyon çalışmalarının 2009 yılının bahar aylarında tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Önal, Vali yardımcıları ve diğer yetkililerle binayı gezerek, müteahhit firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kemal Önal, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, restorasyonun bakım ve onarımdan farklı olduğuna dikkati çekerek, çalışmaların binanın aslına uygun olarak yapılması için büyük özen gösterildiğini kaydetti. Binanın ikinci katındaki kemeri oluşturan eski taşların temizlendiğini, çürümüş taşlarda gerekli onarımların yapıldığını, dış cephedeki bakır işlerinin bitirildiğini anlatan Önal, çalışmaların 2009 yılının bahar aylarında tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Kurban Bayramı’nda da çalışmaların süreceğini vurgulayan Önal, yalnızca arife günü ve bayramın birinci günü tatil yapılacağını belirtti.

Bina içindeki restorasyon çalışmalarının Ocak ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyleyen Ankara Valisi Önal, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’ndan gelen uzmanların da döşeme, perde ve aydınlatma ile ilgili çalışmaları sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir