Restorasyonu tamamlanan Kabataş Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi, onarımı üstlenen MARSAN Genel Müdürü Ahmet Karabulut’un da katılımıyla Başkan Kadir Topbaş’ın makamında düzenlenen törenle hizmete açıldı.

kabatas_cesme15.jpg

Çeşmenin restorasyonunun MARSAN A.Ş.’ye bağlı Saka Su tarafından üstlenildiğini yaklaşık 250 bin YTL’ye mal olduğunu açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “Şu anda bir yılda tamamlanan onarımın ardından çeşmenin etrafındaki şantiye panoları açıldı ve biz size maket üzerinden çeşmeyi tanıtırken, Kabataş Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi de hizmete girdi. Tarihi çeşme çevresiyle birlikte yaşayan bir eser haline geldi. İstanbullulara hayırlı olsun. İnanıyorum ki geçmişte bir takım çeşmelerin üzerinde gördüğümüz yazı ve tahribatın tersine, İstanbullular bu çeşmeye hassasiyet gösterecek ve yanlış olaylara müdahale edecektir” dedi.

Böyle güzel bir eserin yeniden ihya edilerek İstanbul’a kazandırılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine 1 yılın kaldığını ve İstanbul’un tanıtımında çok önemli olan bu sürece herkesin katkıda bulunması gerektiğini söyledi. Tarihi eserlerin ihyası için katkı vermek isteyen herkese açık olduklarını ve özellikle işadamlarını bu konuda göreve çağırdığını ifade eden Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

2010 için tüm şirketlere çağrı…

“İstanbul’da 2010 hazırlıkları hava, ateş, su, toprak gibi elementler doğrultusunda ele alındı. Şehrimizdeki kültürel miras olan yapılardan tutunuz da günlük hayat yaşamına kadar her şey Kültür Başkentliği sürecinde yer alacak. Gıda sektöründeki Lokantacılar Esnaf Odası’nın düşüncesi de 2010 da mutfağımıza ait 2010 çeşit ürün sunmak. Mutfağı zengin olan ülkelerin tarihi derinliği vardır demek için. Bu alanda bile adım atılıyorsa kültürden sanata, spordan uluslararası organizasyonlara kadar her alanda hazırlık yapmalıyız. Anıtsal yapıların, meydanların aydınlatılmasından yeni sanat galerilerinin açılmasına kadar birçok alanda çalışmalar devam ediyor zaten. Öte yandan, büyük firmalarımızdan da bu konuda destek bekliyoruz. Nasıl ki bayram öncesi bayram hazırlığı yapılır, buna benzer tarzda hazırlıklarla kenti dünyaya görücüye çıkartıyoruz. Bu bir milattır ve herkese sorumluluk düşüyor. Eminim ki Saka Su yöneticileri benzer durumdaki çeşmelerde de adımız olsun diye düşünecek ve başka bir çeşmenin onarımını daha 2010 açılışına yetiştirecektir.”

MARSAN A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karabulut da İstanbul’daki kültürel ve sanatsal değerlere destek verdiklerini, Saka Su’nun şehri kuşatan su medeniyetiyle yakından ilgilendiğini belirterek, “Sayın Başkanım, İstanbul’a bir eser kazandırma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ediyoruz. Dünyanın gözbebeği olan İstanbul’a ‘nasıl daha çok katkıda bulunabiliriz’ diye düşündük ve Saka Su olarak yeni çeşmeler yaptırmak yerine tarihimizin kaybolmaya yüz tutan güzelliklerini gün yüzüne çıkarmayı uygun bulduk. Gönlümüz İstanbul için daha büyük şeyler de yapmak istiyor. İnşallah önümüzdeki zamanlarda daha güzel eserler ihya ederiz” diye konuştu.

Görüşmenin sonunda MARSAN A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karabulut, Başkan Kadir Topbaş’a Kabataş Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi’nin lazerle işlenen cam plaketini verdi. Başkan Topbaş da çeşme maketinin İSKİ Genel Müdürlüğü’nde diğer çeşme maketleriyle birlikte sergileneceğini, ilerde bu eserlerin bir müzede sergilenmesini arzu ettiklerini kaydetti.

Kaynak: İBB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir