72 bin taksiyi ne bekliyor? Bakan Çağlayan açıkladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de bulunan 72 bin taksinin 2 yılda güvenlik kabinli taksilerle değiştirilmesini içeren bir proje üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Çağlayan, güvenlik kabinli taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) alınmamasının öngörüldüğünü ve konuyu Ekonomik Sosyal Konsey’e götüreceklerini, bunun yanı sıra Maliye Bakanlığı’yla görüşeceklerini söyledi.

Bartın’da İstişare ve Değerlendirme toplantısına katıldıktan sonra Küçük Sanayi Sitesi’nin açılışını gerçekleştiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dönüş yolunda mola verdiği Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakanlık olarak otomotiv sektörünün içinde bulunduğu sorunların çözümüne ilişkin başlattıkları çalışmayı tamamladıklarını belirten Çağlayan, Türkiye’de 60-70 lira için öldürülen taksiciler bulunduğunu ve bunların can güvenliklerinin olmadığına kaydetti.

Çağlayan, bu sorunun çözümlenmesi için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile hazırladıkları, “Esnaf, Değişim, Dönüşüm Destek Eylem Planı”na Türkiye’de güvenlik kabinli taksilerin kullanıma sunulmasına ilişkin bir madde eklediklerini anlattı.

Söz konusu proje kapsamında Avrupa’da olduğu gibi şoförün, kurşun geçirmez camlı bir güvenlik kabini içinde oturacağını, müşterinin ise arka tarafta oturmasının öngörüldüğünü belirten Çağlayan, bu taksilerde müşterinin parayı uzatarak üstünü alacağı bir yer bulunacağını kaydetti.

Türkiye’de 72 bin taksi bulunduğunu, bunların yüzde 50’sinin sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’de çalıştığını kaydeden Çağlayan, söz konusu proje kapsamında 2 yılda bu taksilerin yenileriyle değiştirilmesini düşünüldüğünü söyledi.

Özel güvenlikli taksilerin Türkiye’de üretileceğini ve bu taksilerden bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV ile KDV alınmamasını öngördüklerini belirten Çağlayan, bu planla öncelikle taksicilerin can güvenliğinin sağlanması, ikinci olarak da otomotiv sektörünün canlandırılmasını amaçladıklarını bildirdi.

Konuyu öncelikle Ekonomik ve Sosyal Konsey’e götüreceklerini belirten Çağlayan, yine vergi düzenlemeleri nedeniyle Maliye Bakanlığıyla görüşeceklerini belirtti.

Çağlayan, yapılacak taksilerin teknik standardının belli olacağını ancak onun dışındaki iç ve dış mekan düzenlemesini her firmanın kendisi tarafından belirleneceğini, bakanlık olarak kendilerinin “illa böyle yapın” diye bir şey söylemeyeceklerini kaydetti.

Konuya ilişkin bütün hazırlıkları tamamladıklarını, bankaların kredi, Küçük ve Orta ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) destek vermeye hazır olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin (TESKOMB) de 4’lü bir mekanizmayla kredilendirmeye katkı sağlayacağını ifade etti.

Çağlayan, “biz hazırlıklarımız yaptık. Bu konuyu görüştükten sonra olacak veya olmayacak. Olmayacaksa olmayacak deyip buradaki beklentiyi de ortadan kaldırmamız gerekiyor” dedi.

Ekim-Kasım döneminde 111 bin 739 kişi işsiz kaldı
Girişimci Bilgi Sistemi verilerine göre istihdamdaki durum hakkında da bilgiler veren Bakan Çağlayan, 2008 yılının ekim – kasım döneminde imalat sanayinde yüzde 2’lik bir istihdam daralması bulunduğunu kaydetti. Aynı dönemde işsiz kalanlarının sayısının gerçekte 170 bin 680 olduğunu ancak bunlardan 60 bininin yeniden iş bulduğunu, böylece işsiz kalanlarının sayının 111 bin 739 olduğunu ifade eden Çağlayan, bunun 48 bin 119’unun imalat sanayinde yer aldığını kaydetti.

Çağlayan, 2008’in ekim – kasım döneminde sektörler itibariyle en fazla istihdam kaybı yaşanan sektörün yüzde 25 ile tütün ürünleri imalatı olduğunu, bunu yüzde 15 istihdam kaybı ile metal cevheri madenciliği, yüzde 14 ile de diğer ulaşım araçları imalatının izlediğini bildirdi.

Zafer Çağlayan yine yüzde 3 ile altı istihdam kaybı yaşanan ilk 13 sektöre bakıldığında da 13 sektörden 4’ünün imalat sanayinde geri kalan 9’unun ise hizmet, tarım ve hane halklarının bireysel faaliyetleri alanlarında toplandığını anlattı.

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir