Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, Ege-Koop Danışma Kurulu’nun konuğu oldu. Sarıyıldız, Tahtalı Barajı kurusa dahi sıkıntının, Selçuk, Ayrancılar ve Menderes’te açılacak 17 kuyu ile çözüleceğini söyledi.

İzmir’in bugünden itibaren, hiç yağış almaması durumunda bile, Tahtalı Barajı’ndan 2009 yılının Mayıs ayına kadar kentin bir bölümüne su verilebileceğini belirten Sarıyıldız, “İzmir’in yıllık 200 milyon meterküplük su ihtiyacının sadece yüzde 35’i Tahtalı Barajı’ndan karşılanıyor. Geriye kalan yüzde 65’i Sarıkız, Göksu ve Menemen barajlarından geliyor. Yani Tahtalı Barajı kurusa bile, İzmir’de herhangi bir sıkıntı yaşanmaz” dedi.

Göksu, 2009’da
DSİ Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, İzmir’de 2007 yılında Tahtalı Barajı’ndan 67.7, Göksu ve Sarıkız kuyularından 81.3, Menemen kuyusundan 10.5, Halkapınar kuyusundan 37.8 ve Pınarbaşı kuyusundan 1.1 milyon metreküp su kullanıldığını bilgisini veren Sarıyıldız, “İZSU, 2008 yılının Ağustos ayından itibaren Sarıkız ve Göksu kaynaklarındaki kuraklık ve arsenik değerlerindeki yükselme sebebiyle bu kuyulardan su almayı kesti. Bunun yerine Güzelhisar Barajı’ndaki 4.5 milyon metreküp suyun şebekeye verildi. Gördes Barajı, 2009 Mart ayında tamamen bitecek. Buradan 60 milyon metreküp su alınacak” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir