CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilgili yapacağı açıklama için kameralar karşısına geçti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi içinde yer alan 23 şirketin bilançosuyla ilgili açıklamlarda bulunan Kılıçdaroğlu, bu şirketlerin gelir gider tabloları ve bilançolarının İstanbullulara açıklanamdığını kaydetti.

21 şirketin bilançosunu açıkladı

Sayın Topbaş açıklamadığı için 21 şirketin bilançolarını zorunlu olarak biz açıklıyoruz ” diye konuşan Kılıçdaroğlu, Topbaş’ın verdiği sözü kendilerinin yerine getirdiğini kaydetti. İki şirketin bilançolarını bulamadıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “21 şirketin bilançosunu açıklıyoruz. 21 şirketin 3’ü zarar 18’i ticari kar beyan etmiştir. Şirketlerin zararları 17 milyon 957 bin liradır.Kalan 18 şirketin ticari karı da 296 565 bin liraddır. Bu sonuçlar olumlu gibi görünmekle beraber bilançoları incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıkmaktadır. 21 şirketin 31.12. 2007 tarihi itibariyle kısa ve uzun vadeli borçları 2 milyar 407 bin 524 liradır. Bir başka anlatımla 2007 sonu itibariyle dolar kuru esas alındığında bu şirketlerin borçları 2 milyar 63 milyon doları bulmaktadır” dedi.

“İdo’nun durumu özellik arz etmektedir ”

Bilançoların yakından incelendiğinde bir şirketin farklı bir özellik içerdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir şirketin durumu özellik arz etmektedir. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin hesaplarına bakıldığında 283 milyon 741 lira kanunen kabul edilemeyen gider sözkonusudur. ” diyen Kılıçdaroğlu bu giderlerin neler olduğunu Topbaş’ın açıklamasını beklediğini de kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2.3 milyar dolar borcu var ”

Açıkça görülmektedir ki şirketlerin yıllık bilanço karlarıyla yıllık borç yükü arasında yaklaşık 1’e 10 oran vardır. Yani şirketler yıllık karlarını 10 yıl üst üste koyup biriktirdikleri zaman ancak anapara borçlarının bir kısmını karşılayabilmektedirler. Borç miktarı 2 milyar 64 milyon dolarken tüm şirketlerin kar toplamı 239 milyon liradır. Bu borçlar sadece 21 anonim şirkete ait borçlardır. Ayrıca ibb’nin Hazine Müsteşarlığı kayıtlarına göre 2.3 milyar dolar tutarında bir borcu da bulunmaktadır. ” dedi. Kılıçdaroğlu İBB’nin mali yapısının hiç de içiaçıcı olmadığını ve borçların kapatılması için yine borç alındığını da belirtti.

“21. yüzyılda Düyun- u Umumiye İdaresi İbb’de taht kurmuştur”

Kılıçdaroğlu, “Belediyenin raylı sistem gelirleri yangın sigorta vergi gelirleri, servis araçları ruhsat izin gelirlerinin önemli bir kısmı 2022 yılına kadar ipotek altına alınmış. 21. yüzyılda Düyun- u Umumiye idaresi İBB de taht kurmuştur. 21. yüzyılın İstanbulunda İstlilere hizmet etmenin yolu İstanbullulara hizmet etmekten geçmelidir. Biz söz veriyoruz. İstanbula ve İstanbullu’ya hesap vermeyi onurlu bir görev olarak kabule edceğiz. İstanbul 21. yüyılda bir dünya markası olacaksa bunun yolu saydam yönetimden geçmektedir. Saydam yönetim kul hakkı yemeyen yönetimdir ” dedi .

Kaynak: Milliyet

2 Comments

  1. Halkımız bazen karikatür gibi olabiliyor. “Bana da belki faydası olur, bir yerlerden bende birşeyler kopartırım” diyerek, dürüstlük iddiası olmayanlara bile kapıları açıyor, destek veriyor. Herhangibir batı ülkesinde bizim uyanık profesyonel (hemde nasıl)belediye başkanlarını belediyenin kapısından bile geçirmezler. İhalesiz iş vereceksin, seçmene rüşvet dağıtacaksın, her türlü sahtecilik belediyelerde tezgah açacak ve tekrar aday olacaklar… mümkün değil.
    “Üçüncü dünya ülkelerinde üçüncü sınıf insanlar” yaşar sözüne bir tarihte çok itiraz etmiştik. Ama bu seçim kampanyasında olanları gördükçe hele hele dinci kesimlerin bu alanlarda ne boyutlara ulaştıklarını gördükçe pişmanlık duyuyorum. Evet bu zevatlar seçimleri kazanıyorlar ama dinlerini kaybediyorlar. Bir adayı beğenip beğenmiyebiliriz ama sakın ola onu dürüst olduğu için suçlamaya mahkum etmeye kalkmayın. Çünkü o zaman meydan dürüst olmayanlara kalır. Sizlerde, bizlerde sürünmeye devam ederiz.

  2. BU ADAM BENCE MÜFETTİŞ OLSUN ÜLKEYE FAYDASI DAHA ÇOK OLUR AMA KESİNLİKLE BELEDİYE BAŞKANI OLMAZ. GÜRSEL TEKİN OLMALIYDI TEK ADAY OLARAK BAYKAL BİRAZ KORKTU GİBİ BU VATANIN HALKIN ARASINDAN ÇIKMIŞ ÖZ EVLADI, HALKI BİLEN HALKI TANIYAN BAŞKAN SENİN YANINDAYIZ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir