İSKİ, su havzalarını korumak amacı ile bu yıl 50 bin fidan dikiyor. Kampanya kapsamında yürütülen çalışmalarla, 2009 yılına kadar dikilen fidan sayısı 400 bine ulaşacak.

Buharlaşmayı önlüyor
İSKİ Büyükçekmece Gölü Tepecik Mevkii’nde fıstıkçamı, çınar ve dişbudak fidanlarından oluşan 5 bin fidan dikti. Su kaynaklarını besleyen havzaların, bölgenin doğal yapısına uygun bitki örtüsü ile korunması gerektiğini kaydeden İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural; “İSKİ olarak bu çerçevede bugüne kadar 4 milyon metrekare alanda 274 bin 715 adet fidan diktik. 2008 yılı sonuna kadar da 50 bin fidan dikeceğiz” dedi. Ağaçlandırma çalışmaları ile su kaynaklarının kirlenmeye karşı korunarak havzalarda buharlaşmanın da önleneceğini kaydeden Vural şöyle devam etti: “İstanbul’un yeni yerleşim bölgeleri hem hayat kaynağı, hem de doğal akciğerler konumunda olan su havzalarına inşa edilmemeli. Doğal çevremize bilerek ya da bilmeyerek zararlar veriyoruz. Bizim temiz suya ve temiz havaya ihtiyacımız var. Su havzaları daraldıkça barajlara gelen su miktarı da azalmaktadır. El birliği ile su havzalarını korumamız gerekiyor.” İSKİ 2007 yılı sonuna kadar baraj havzalarında 4 milyon metrekare alanı ağaçlandırarak 274 bin 715 fidan dikti. Ağaçlandırma kampanyası ile Sazlıdere Barajı’na 109 bin 157, Ömerli Barajı’na 106 bin 161, Büyükçekmece Barajı’na 27 bin 528, Darlık Barajı’na 19 bin 962 ve Terkos Barajı’na 11 bin 907 fidan dikildi. Havzalar fıstıkçamı, dişbudak, çınar, akçaağaç, ıhlamur, sedir, ceviz, akasya, kızılağaç, söğüt ve servi gibi ağaçlarla yeşillendirilerek hem erozyon önleniyor, hem de su kaynağının ömrü uzatılıyor.

Ormanlar artacak
Suyun kalitesini ve miktarını da artıran ağaçlandırmanın, yeni orman alanlarının kazanılması ve buharlaşmayı önleme gibi bir çok faydası da bulunuyor.

Kaynak: Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir