Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen İş dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi’nde bir konuşma yapan Soyak Ar-Ge Yöneticisi Aysel Tantuğ, “İklim değişikliği çağımızın en büyük tehditlerinden biridir. İş Dünyasından, sokaktaki bireylere ve tüm ekosistemlere olan etkisi nedeni ile her canlı yaşamını olumsuz etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir” dedi.

En büyük etkinin sanayileşme olduğunun bilindiği noktada, insanlık ve özellikle iş dünyasının önemli adımlar atması gerektiğine de dikkat çeken Tantuğ, konut sektörünün de bu konuda gerçekleştirebileceği adımların büyük önem taşıdığına değindi. Konuşmasında, Principal Purpose değerlendirme kriterlerine yer veren Tantuğ, “Konut sektörünün bu kriterlere uygun konuma getirilmesi gerekiyor” dedi.

İnsan ile doğa arasında denge
Soyak, özellikle Mavişehir projesinde insan ile doğa arasında denge kurarak doğal kaynakları tüketmeden, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan sürdürülebilir kalkınmayı hedef alıyor. Aydınlatma sistemlerinden bina kaplamalarına kadar, projenin her aşamasında doğaya duyarlı olarak uygulamalarda bulunuyor. Mavişehir’deki dairelerde ozon tabakasına zarar vermeyen, klor içermeyen ve çevre dostu gazlarla çalışan klimalar bulunuyor. Bloklar içinde bulunan ortak alanların ve bahçe aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu gözetiliyor. Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatmalar ile bina içleri ve sitenin ortak kullanım alanlarındaki enerji tüketimi en aza indirgenmeye çalışılıyor. Her dairede ayrı olarak bulunan elektrik sayaçları ve dimmerli elektrik anahtarları ile kişiler, enerji tasarrufuna teşvik ediliyor. Soyak Mavişehir’de kullanılan, yalıtım sistemleri ve ultraviyole filtreli çift camlar sayesinde binalarda ısı kaybı azalıyor. Böylelikle sera gazı emisyonu azaltılarak çevre kirliliğini önlemek amaçlanıyor. Merkezi ısıtma sistemi ve A sınıfı enerji tasarruflu mutfak cihazları ile enerji tasarrufuna katkıda bulunuluyor.

Projenin ortak kullanıma açık sosyal alanlarında yüzde 50’ye varan oranlarda su tasarrufu sağlayan sensörlü bataryalar kullanılıyor. Daire içlerinde kullanılan çift basmalı rezervuarlar ve her daireye ait su sayaçları ile kişiler su tasarrufuna teşvik ediliyor. Çevre düzenlemesi içinde damlama sulama sistemleri kullanılan Soyak Mavişehir’in süs havuzlarındaki sular, devir daim edilerek tekrar kullanılıyor.

İnsan ve çevre sağlığına zararsız dış cephe
Binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan malzemelerde de insan sağlığı ve çevreye etkilerini göz önünde bulunduran Soyak, projesinin dış cephe kaplamalarında ultraviyole ışınlara karşı korumalı malzemeler kullanıyor. Bunun yanı sıra, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen boya ve kaplamaların buhar geçirgenliği sayesinde binaların nefes alması sağlanıyor. Beton, tuğla, mermer, seramik ve ahşap gibi doğal malzemelerin kullanıldığı Soyak Mavişehir’de iç ve dış cephe boyamaları da su bazlı olup, solvent içermiyor. Malzeme seçimlerinde ise mümkün olduğunca yerel malzeme ve yerel işgücü kullanımına gidiliyor.

Soyak’ın sahip olduğu ÇYS 14000 belgesi kapsamında inşaat sırasında da atık yönetimi yapılan Soyak Mavişehir’de; daire mutfaklarında kullanılan çöp kutuları; cam, ıslak çöp ve kağıt olmak üzere 3 bölmeli olarak bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir