Gayrettepe metro istasyonun üstünde bulunan arazinin ulaşım yatırımlarına kaynak sağlamak amacıyla satılacağı belirtiliyor.

Levent’teki İETT arazisinin satışından gelecek parayı bekleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına kaynak sağlamak amacıyla yeni bir değerli arazi daha üretti. Şişli Esentepe Mahallesi’ndeki 48 bin metrekarelik arazi, hazırlanan 1/ 1000’lik planla iş kulesi yapılabilecek imar haklarına kavuştu.

İş kulesi yapılabilecek
“Arazi üzerine iş merkezleri, ofis, büro, çok katlı mağaza alışveriş merkezi kullanımlarının yanı sıra banka ve finans kurumları gibi fonksiyonlar yer alabilir” plan notu eklenen 1/ 1000’lik plan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16 Mayıs’taki toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi.

Metrekaresi 2 bin dolar
Yaklaşık 50 bin metrekarelik arazinin şu anki metrekare fiyatı 5 bin, toplam bedeli ise 250 milyon dolar. Bölgenin en kıymetli arazisinin metrekare fiyatının, plan tadilatından sonra en az 7 bin dolara çıkabileceği, toplam fiyatının da 350 milyon dolara yükselebileceği belirtiliyor. Satılık İETT arazisinin 200 metre uzağında bulunan Karayolları arazisi, Zorlu Grubu’na metrekaresi 8 bin doların üzerinde satılmıştı.

Kaynak: Yeni Şafak

One Comment

  1. İstanbul’da ne doğru dürüst bir kültür merkezi var, ne kütüphane, ne tiyatro ne sergi salonu… Çoğu yerde doğru dürüst bir park yok. İnsanlar sıcak havalarda yol kenarlarındaki yeşilliklerin üzerinde serinlemek yeşille doğayla başbaşa kalmaya çalışıyorlar. Ey kamu yöneticileri:
    Siz kendinizi ne zannediyorsunuz? Tüccar mı? Sizi İstanbul’u satın diye mi seçtik?
    Diyelim ki bu arsayı bir milyar dolara sattınız. İstanbul’da tam 14 milyon kişi yaşıyor ve meslek odalarının iptal ettirdikleri plana göre de önlem alınmazsa İstanbul nüfusu 25 milyonu görecek. Bu durumda sizin o pahallıya sattık dediğiniz arsanın her bir İstanbulluya katkısı 40 dolar olacaktır. O da diyelim ki en fazla birkaç yılda bir park, kütüphane, tiyatro, kültür merkezi’nin kendisine sağlayacağı yararın maddi karşılığıdır. Atatürk Kültür Merkezi olmasaydı İstanbul neler kaybederdi onu düşünün ne demek istediğini anlarsınız. Anadolunun antik kentlerine bakın bir kentin ne demek olduğunu görürsünüz. Binlerce yıl sonraki saygınlığının da nasıl ve nelerle kazanıldığını…
    Bir an önce kötü tüccarlığı bırakıp kamu yöneticiliğine geri dönün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir