Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ”Türkiye’de bugün 41. hava alanını açtık, hava yollarındaki açılımla 6 milyon vatandaşımız ilk kez uçağa bindi” dedi.

Altı yıl önce yolcu yetersizliği nedeni ile kapatılan Sinop Havaalanı, Ulaştırma Bakanı Yıldırım da katıldığı törenle açıldı.

Bakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Sinop’a geldiğinde ”hava alanı açılacak” sözünü verdiğini anımsatarak, bir ay gibi kısa bir sürede hava alanını tamamlayarak, hizmete açtıklarını söyledi.

Sinop’un dünyaya açılması için hava taşımacılığını başlatmak gerektiğini kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

”Türkiye’de bugün 41. havaalanını açtık. Hava yollarındaki açılımla 6 milyon vatandaşımız ilk kez uçağa bindi. Bununla da kalmadık, 8,5 milyon kişi 2003’te seyahat ederken bugün 32,5 milyon insan seyahat edebilir hale geldi. Yüzde 400 büyüme sağladık. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da uçuş hatlarını 76 noktadan 108’e çıkardık. Bugün dünyanın 1000 noktasına THY bileti ile gidebileceksiniz. 2003’ten önce Ankara, İstanbul ve İzmir’in dışında havacılıkta bir gelişme yoktu, havacılık Anadolu’da ihmal edilmişti. Anadolu’yu ihmal etmeye kimsenin hakkı yok. Çünkü milli mücadele Anadolu’da başlamıştı. Biz ‘Anadolu’yu ihmal edemezsiniz’ dedik, onlara da hizmeti getirdik. Artık Anadolu uçuyor, Türk insanı uçuyor.”

Bakan Yıldırım, bu yıl Sinop-Boyabat kara yolunu da ulaşıma açacaklarını belirterek, hizmetlerinin devam edeceğini söyledi.

Sinop Havaalanı, Bakan Yıldırım ve beraberindekileri taşıyan THY’ye ait 556 sefer sayılı ”Karabük” isimli uçağın alana inmesiyle 6 yıl aradan sonra yeniden uçuşlara açılmış oldu.

Sinop’ta uçuşlar pazartesi, çarşamba, cumartesi günleri İstanbul ile karşılıklı gerçekleştirilecek.

Kaynak: sondakika.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir