18 Mayıs”ta Desan Tersanesi”ne bağlı taşeron firmada çalışan Murat Çalışkan adlı tersane işçisinin ölümünden sonra tersanelerdeki işçi ölümleriyle ilgili bir açıklama yaparak, “Bu MİT”lik bir iş. Ölümlerin gerçek sebeplerini bulmak isteyen bizlerin üstüne değil, emniyet güçlerine gitsin. Eylem yapan, yürüyen 30 kişi” diyen tersane patronu eski AKP milletvekili Cengiz Kaptanoğlu”na DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi”den yanıt geldi. Çelebi, “Cengiz Kaptanoğlu milletvekilliği yapmış bir şahıstır ve bir bildiği varsa bunu kamuoyu ile paylaşmalıdır” diyen Çelebi, patronların bu tür açıklamalarla sorumluluktan kaçmaya ve işi başka yerlere havale etmeye çalıştıklarını bildirdi. Çelebi, “Gündem değişikliği yapmaya çalışarak bu meseleden kurtulamazlar. Mesele bu tip işyerlerinde iş güvenliği önlemlerinin alınmamasıdır” dedi.

Tersanelerdeki ölümleri yaptıkları eylemlerle kamuoyunun gündemine taşıyan sendikanın DİSK’e bağlı Limter-İş olduğunu da hatırlatan Çelebi, yine tersanelerde örgütlü Türk-İş”e bağlı Dok Gemi-İş”ten ise bu süreç içinde hiçbir ses çıkmadığını söyledi. Çelebi, tersane patronlarının zaten sendika istemediklerini ve bir sendika olacaksa da bunun Dok Gemi-İş olmasını istediklerini vurgulayarak, “Bu tür tercihler neden yapılıyor, çünkü bizim sendikamız ölümlerin üzerine gidiyor” şeklinde konuştu.

GİSBİR BAŞKANI’NA TEPKİ

DİSK Genel Başkanı Çelebi, Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Başkanı Murat Bayrak”ın “Sorunun nedeni insana değer verilmemesi” açıklamasını da hatırlatarak, “Bunu söyleyen Bayrak, çözüm önerilerimizi sunmak üzere kendisinden randevu istediğimizde ise bize randevu vermedi” dedi. GİSBİR yönetiminin, hem taşeron uygulamalarını yaparak bu ölümlere sebebiyet verdiğini hem de ‘insana değer verilmemesi’ gibi açıklamalar yaptığını vurgulayan Çelebi, “Bu büyümede esas kimlikleri yok sayan, vahşi kapitalist sistemde bu üretim süreçlerine göz yuman bu işverenlerdir. Bunları önleyecek olan birincil kişiler de GİSBİR yönetimidir. Sorunu taça atarak sorumluluktan kurtulamazlar” diye konuştu.

Desan patronu Kaptanoğlu”nun “Bu polisiye bir iştir” açıklamarı için ise Çelebi, ölümlerin polis kayıtlarına geçtiğini ve bununla ilgili gerekli kurumların da incelemelerde bulunduğunu hatırlatarak, “Bütün bunlara rağmen bildikleri başka bir şey varsa, Cengiz Kaptanoğlu milletvekilliği yapmış bir insandır, bunu kamuoyuyla paylaşması gerekir” dedi. Çelebi, DİSK olarak tersanelerde 19. yüzyıl çalışma koşullarının değiştirilmesi için mücadelelerine devam edeceklerini bildirdi ve savcıları göreve çağırdı.

VALİ’DEN AÇIKLAMA ÜSTÜNE AÇIKLAMA

Bunca ölüm ve yaralanma sırasında bilirkişiler ve incelem komisyonlarının sürekli olarak, tersanelerde sayısı binleri bulan taşeron sisteminin bu ölümlerin nedeni olduğu açıklamalarına karşın, buna yönelik yaptırım gücü yüksek bir düzenlemeye geçmeyen devlet, adı sık sık iş cinayetleriyle gündeme gelen Desan Tersanesi patronu Kaptanoğlu”nun açıklamasının ardından harekete geçti. İstanbul Valisi Muammer Güler, şunları söyledi:

“”Orada olayın hem polisiye, adli bir olay oluşuna işaret edilmiş hem de işçi sağlığı ve iş güvenliği yönünden değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiş. Tabii ki, olayların adli zabıtayı ilgilendiren bir boyutu vardır. Yani ölüme sebebiyet ve iş güvenliği ile ilgili tedbir almamak, TCK”da yaptırımları bulunan hususlardır. Zaten TBMM Araştırma Komisyonu bütün bunları değerlendiriyor.””

Güler, gemi yapım sanayinin istihdam ve Türkiye ekonomisi açısından “büyük önem” taşıdığını da hatırlatmadan geçemedi.

UZMANLAR BİR KEZ DAHA “TAŞERON” DEDİ

Bu arada, önceki gün tersanelerdeki iş güvenliği sorunuyla ilgili olarak kurulan Meclis Araştırma Komisyonu”na bilgi veren Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi ile TMMOB Mühendisleri Odası yöneticileri yine taşeron sistemine dikkat çekti. Türk Loydu Vakfı İktisadi İşletmesi Genel Müdürü Şevki Bakırcı, tersanelerde meydana gelen kazaların genellikle taşeronların çalıştığı büyük tersanelerde meydana geldiğinin altını çizdi. Tersanelerde çalıştırılan iş güvenliği uzmanlarının işverene bağlı olarak çalışmasını da eleştiren Bakırcı, “Uzmanların iş güvencesi yok. Bu uzmanlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kontrolünde çalıştırılmalı”” dedi.

Bakırcı, tersanelerin belirli bir kapasitesinin bulunduğunu, bunun aşılması durumunda kazaların meydana geldiğini dile getirerek, Türkiye’deki tersanelerde koordinasyon ve planlama yapılması durumunda kazaların azalacağını söyledi.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir