New York’ta geçen yıl açılan ve ‘üst üste küp’ şeklindeki sıradışı mimarisi çok konuşulan New York Yeni Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde imzası bulunan Japonya’nın ünlü mimarlık ofisi SANAA’nın ortağı Ryue Nishizawa Türkiye’ye geliyor.

Dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye’de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmayı hedefleyen ve bu kapsamda her yıl dünyaca ünlü mimarları ağırlayan Yapı Endüstri Merkezi’nin konuğu olarak İstanbul’a gelen Nishizawa, 18 Şubat günü saat 19.00’da YEM’in Fulya’daki yeni merkezinde bir konferans verecek. Fibrobeton ana sponsorluğunda, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent ve İzmir şubesi ile YEM’in işbirliğiyle Türkiye’ye gelen ünlü mimar 19 Şubat’ta da bir konuşma için İzmir’de olacak.

Alçakgönüllü, berrak ve sade ancak bir o kadar da görkemli tasarımlar yapan SANAA, son yıllarda uluslararası prestijli yarışmalarla adından sıkça söz ettirdi. New York Yeni Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin yanı sıra Ohio’da Toledo Sanat Müzesi Cam Pavyonu, Essen’de Zollverein İşletme ve Tasarım Okulu ve Towada Sanat Merkezi’nin de içlerinde bulunduğu önemli yapılara imza atan SANAA’nın, halen inşası süren yapıları arasında Almanya’da Vitra Fabrikası, Kuzey Avrupa’da Çiçek Evi, Mexico’da Neruda Kulesi ve İspanya’da Valencia Modern Sanatlar Müzesi ek binası bulunuyor. Etkinliğe katılmak için www.yemetkinlik.com/sanaa internet adresine girip önceden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir