Salihli’de Ege Biyogaz Enerji Santrali’nin yapımı için Çapaklı köyündeki 5 parsele acele kamulaştırma kararı çıkartıldı.

 

 

 

 

 

 

Manisa’nın Salihli ilçesi Çapaklı köyünde Ege Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi yapılmak isteniyor. Köylüler ve yaşam savunucuları kurulmak istenen enerji santraline karşı iptal davası açtı.

 

 

 

Çapaklı köyünde bulunan tesisin yapılacağı bölgedeki 135 ada, 52, 53, 54, 55 ve 56 parsel numaralı taşınmazların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması yönünde karar çıkartıldı. Karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Kararın belirtilen taşınmazların, Hazine adına tescil edilmek üzere 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’inci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

‘KÖYLÜNÜN BAĞINA, ZEYTİNLİĞİNE EL KONULDU’

 

 

 

Acele kamulaştırma kararıyla ilgili BirGün’e açıklama yapan Salihli Çevre Derneği Başkanı Av. Seçil Ege Değerli, “Resmi Gazete’de yayınlanan kararla köylünün tarlasına, bağına, zeytinliğine el konuldu. Acele Kamulaştırma işlemi aslında eskiden beri var olan idari bir işlem. Ancak acele kamulaştırma kararı devletin savaş ve doğal afet gibi olağanüstü hallerde yapacağı işlemleri, normal kamulaştırma sürecinde vakit kaybetmemesi için yaptığı istisnai bir iştir. Fakat bu iktidar döneminde acele kamulaştırma normal bir uygulama haline geldi. Biz Çapaklı’da bu kadar büyük bir projenin de bu proje sahasıyla da sınırlı kalmayacağını tahmin ediyorduk. Bugün bu tahminimiz maalesef doğru çıktı. Santral sahasının yanındaki üzerinde bağların, zeytinliklerin bulunduğu ve mutlak tarım arazisi olan 5 araziye el konuldu. Bunun hukuki bir açıklaması olmadığı için fiili olarak el koymadır. Acele kamulaştırma kararına karşı idare mahkemesinde iptal davası açacağız. Köylünün direnişiyle başa çıkamayan şirket böyle bir yola başvurdu. Şirketin bu oyunlarından korkmuyoruz ve yılmıyoruz. Ederi ne olursa olsun halkın topraklarına sahip çıkacağız” dedi.

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir