Yaz hareketliliğinin gayrimenkul sektörüne de yansıdığı yazlık bölgelerde her gelir grubu için uygun konut alternatifi bulmak mümkün. Fethiye’den Marmaris’e konut piyasasının nabzı 50 bin YTL’den 2.5 milyon YTL’ye kadar uzanan fiyatlarla atıyor.

Yaz sıcaklarının kendini iyice gösterdiği bu aylarda, tatilciler de denize yakın bölgelere akın etmeye başladı. ‘Kuzeyden güneye’ nüfus hareketliliği gözle görülür şekilde artarken, bölgedeki gayrimenkul sektörü de satışlarını artırabilmek için kolları sıvadı. Mersin’den Yalova’ya kadar uzanan geniş bir bölgede yeni yapılmaya başlayan projeler de sektörün hareketlenmesinde etkili olurken, buralardaki konutlar, hem yabancılara, hem de yazlık peşindeki yerli alıcılara hitap ediyor. Deniz kenarındaki yazlık evlerin fiyatları, alıcısına göre değişiyor. Her keseye uygun konutların bulunduğu Türkiye’nin sahil şeridinde konumuna ve büyüklüğüne göre 50 bin YTL’lik ev bulmak da mümkün milyon YTL’lik de.

yazlikyaris.jpg

ANTALYA

Antalya’da yazlık fiyatları 80 bin YTL’den başlıyor

Antalya’da yazlık fiyatları 80 bin YTL’den başlıyor, 500 bin YTL’ye kadar varıyor. Antalya Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Yaşar, Lara’daki dubleks yazlıkların 150-170 bin YTL, tripleks yazlıkların ise 300-320 bin YTL arasında olduğunu söyledi. Yazlık fiyatlarının Belek’te 80 bin YTL’den 500 bin YTL’ye kadar ulaştığını belirten Yaşar, Konyaaltı’nda deniz tarafındaki yazlıkların dublekslerde 200-250 bin YTL, denize sıfır olanlarda ise 500 bin YTL’ye kadar çıkan fiyatlarla satıldığını kaydetti.

ISPARTA

Göle yakınsa değeri artıyor

Isparta Koopetifler Birliği Başkanı İbrahim Güler, Isparta Eğirdir Gölü etrafındaki yazlıkların, metrekaresi 750 YTL’den alıcı bulduğunu söyledi. 100 metrekareden başlayan ve dublekse kadar varan evler 50 ila 150 bin YTL arasındaki fiyatlardan alıcı buluyor. Isparta merkezinde ise Antalya’da oturanlara ait yazlıklar var. Bunlar da metrekaresi bin YTL’den 100 ila 140 bin YTL arasında fiyatlandırılmış.

FETHİYE

200 bin YTL’ye dubleks ev

Fethiye merkezde 125 metrekarelik 3 oda 1 salon yazlıklar 90-100 bin YTL, 100- 125 metrekarelik yazlıklar ise 85-95 bin YTL civarında alıcı buluyor. Fethiye merkez dışındaki yerlerde de 85-90 bin YTL civarında yazlık bulmak mümkün. Yazlık villa fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 40 düştüğünü belirten Fethiye Emlakçılar Derneği Başkanı Nevzat Tilkici, “150 metrekare ikiz, dubleks havuzlu villaların fiyatı 200 bin YTL’ye düştü. Şimdi yeni çıkan yasayla bu fiyatların artmasını bekliyoruz” dedi.

BURDUR

“Yüzde 30’luk fiyat düşüşü oldu”

Burdur Emlakçılar Odası Başkanı Hakkı Yetkingöz, Burdur’daki yazlık evlerin dubleks ve triblekslerden oluştuğunu belirterek, fiyatların 150 bin-200 bin YTL arasında değiştiğini bildirdi. Geçen yıla göre fiyatların yüzde 30 düştüğünü belirten Yetkingöz, Burkent’teki dubleks yazlıkların 120 bin-200 bin YTL, Göl Kıyısı’ndaki Sahil Evleri’ndeki dubleks ve triblekslerin 150 bin-200 bin YTL, Kent Orman mevkindeki dublekslerin ise 120 bin-150 bin YTL’den satıldığını söyledi.

ALANYA

“Alanya’daki yazlıkların fiyatında artış bekleniyor”

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay, yabancıya mülk satışı yasasından önce fiyatların oldukça düştüğünü belirterek, “Yüzde 20-30’lara kadar düşen daire fiyatları şu anda da geçerli. Yasa çıktı. Şimdi fiyatlar tırmanışa geçer. Daire almak isteyenler ellerini çabuk tutsun” dedi. Alanya’nın Mahmutlar ve Okurcalar beldelerinde 100 metrekarelik yazlığın 40 ila 60 bin Euro arasında, Oba Beldesi’nde ise bu fiyatların 60 ila 70 bin Euro arasında olduğunu kaydeden Balıktay, lüks yazlıkların ise ilçenin farklı yerlerinde 150 bin Euro’ya kadar satılabildiğini vurguladı.

KEMER

Metrekaresi bin Euro’dan başlıyor

Kemer’de Güven Emlak firmasının sahibi Adnan Güven, normal dairelerin metrekaresinin bin YTL, villaların ise metrekare fiyatının bin Euro’dan başladığını söyledi. Güven, bir yıldır fiyatların aynı olduğunu belirterek, “Yabancı müşterilerimiz mülk edinme yasasının çıkmasını bekliyordu. Şimdi yaprak kıpırdamaya başlayacak” dedi. Kemer-Çamyuva’daki yazlıkların fiyatları ortalama 100 ila 150 bin YTL arasında değişiyor.

MERSİN

“Mersin, diğer kentlerle kıyaslayınca daha ucuz”

Mersin’de yazlık konut fiyatları diğer illerle kıyaslandığında daha ucuz. Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, denize sıfır, aquaparkı olan lüks bir sitede yazlık kiralamak isteyenlerin 1+1 oda için aylık bin 800, 2+1 ve 3+1 odalı evler için ise 2 bin 500-3 bin YTL arasında ücret ödemeleri gerektiğini söyledi. Madenli, normal bir sitede fiyatların 900- 1.200 YTL arasında olduğunu belirtti. Yazlık konutların satış rakamlarının Türkiye ortalamasının altında olduğuna dikkat çeken Madenli, “İyi bir sitede 1+1 bir yazlığı 45 bin-60 bin YTL arasında alabilirsiniz. Bu fiyat 2+1 evlerde 60 bin-80 bin, 3+1 evlerde ise 80 bin- 120 bin YTL arasında değişiyor” dedi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir