İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş (İSG), 336 milyon euro tutarında proje finansmanı kredisi sağladı.

sabihagokcen.JpegToplam 454 milyon euro tutarındaki kredi paketinin 336 milyon euro’luk nakdi kısmı için ABN AMRO Bank N.V. ve Yapı Kredi Bankası’nın ortak eş düzenleyici olarak ilk beş yılı ödemesiz, 13.5 yıllık bir finansman yapısı kurulurken, bakiye 118 milyon euro’luk gayri nakdi kısmın ise Bank Asya tarafından sağlandığı bildirildi.

Kredi havalimanı işletme devrinin alınmasını takiben, havalimanı işletmesi ve yeni dış hatlar terminali inşası için kullanılacak. Kredi sözleşmesi için düzenlenen imza törenine ABN AMRO Bank N.V. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ülke Müdürü Douglas Kennedy, Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Yetik K. Mert, Yapı Kredi Bankası Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Tayfun Bayazıt, Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Buket Gereççi katıldı.

Krize rağmen alındı

Törende bir konuşma yapan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Yetik K. Mert, düşüncelerini “Bu kredi ülkemizin büyümesine, İstanbul’un potansiyeline ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın geleceğine duyulan uluslararası güvenin bir sonucudur.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir