Finansbank’ın yüzde 46’sını 2.3 milyar Euro’ya National Bank of Greece’e (NBG) sattıktan sonra sahibi holduğu Fiba Holding’te yeni sektörlere yelken açan Hüsnü Özyeğin, “Finansbank’ı sattım ama boş durmuyorum” dedi. Devletin rüzgar enerjisi için yapacağı arazi tahsislerine değişik bölgeler için başvuran Hüsnü Özyeğin, 5 yıl içinde 500-1000 megavatlık üretim yapabilecek yatırım hedefliyor. Tahsisler yapılmadan ekipman siparişini verdiğini söyleyen Hüsnü Özyeğin, “1 megavat rüzgar enerjisi için 1.2 milyon Euro yatırım gerekir. 500-1000 megavat için 600 milyon ila 1.2 milyar Euro arasında yatırım gerekiyor. Ekipman siparişini verdik, çünkü bugün versek 2010-2011’de ancak alabilecektik. Biz ekipmanları 2009’un son çeyreğinde alacağız” dedi.

Yeni yatırımlara yöneldim
“Türkiye’nin elinde en çok nakit bulunduran iş adamı olarak gösteriliyorsunuz” hatırlatmasına karşılık Hüsnü Özyeğin, Finansbank’ı sattıktan sonra boş durmadığını ve yurt dışı ağırlıklı olmak üzere yaptığı yatırımları anlattı: “Finansbank’ı sattım ama yeni yatırımlara yoğunlaştım. Çin’in Şenyang kentinde 250 milyon dolar yatırımla bir alışveriş merkezi kuruyoruz. Şenyang, Şanghay’ın kuzeyinde yer alıyor. Turkmall ile birlikte hareket ediyoruz. Burada IKEA da var. Zaten önce IKEA oradan arsa aldı, biz onun bitişiğini aldık. IKEA 47 bin metrekare büyüklükte. Tipik bir Carrefour’un ortalama 9 bin 900 metrekare olduğunu düşünün, 47 bin metrekare 5 katı demek.”

Enerjiye odaklandım
Özyeğin, “Sabah-ATV ihalesine girmek istediğiniz, bu iş için şirket bile kurduğunuz söyleniyordu. Neden vazgeçtiniz” sorusuna karşılık “Bu ihaleye girmeye karar vermemiştim ki çekileyim. O ihaleye değil, enerji işine yoğunlaşmış durumdayım” dedi. Rüzgár enerjisi santralları için arazi tahsisi müracaatlarının toplandığını hatırlatan Özyeğin, şöyle devam etti: “Bu konuda inanılmaz şekilde Türklerin girişimci olduğu ortaya çıktı. Çünkü tüm Avrupa’da 38 bin megavatlık rüzgár enerjisi üretimi var. Türkiye’de ise 78 bin megavatlık müracaat toplandı. Bu çok önemli. 1 megavat rüzgár enerjisi yatırımı 1.2 milyon Euro. Yani 78 bin megavatlık üretim için 93-94 milyar Euro yatırım gerekir. 7-8 sene sonra, yıllık 10 bin megavat rüzgár enerjisi üretimi kapasitesine ulaşılabilir. Biz de 5 yılda 500-1000 megavat kapasite hedefliyoruz. Böylece Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yüzde 2.5’ine talibiz. Konya, Trakya, Ege gibi bölgelere başvurduk.”

Dışardaki bankalar büyüyor
Özyeğin, yurtdışında bankacılıkta da büyüdüklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Rusya, Romanya ve Ukrayna’daki bankalarda 18 ayda 600 milyon dolar sermaye artırımı yaptık. Rusya’da 33 şehirde 120 şubeye ulaştık. Rusya ve Romanya’da sigorta şirketi kurduk. Herkes Türkiye’de sigorta şirketini satarken yurt dışında sigorta şirketi kurduk.”


Kaynak: Hürriyet

6 Comments

 1. merhaba tribünlerinrn maliyet ,üretim ve kurulum ile ilgili bilgi alma istiyorum ne kadar zaman zamanda yatırım bize geri dönüyor karlılığı nedir ve mevzuat ile ilgili neler yapmak lazım bu konu benı ılgılendırıyor ancak profesyonel bır yardıma ıhtıcım var saygılarımla mehmet akbalık

 2. ii günler..
  üniversite öğrencisiyim.bana acil olarak davinous rüzgar tribünleri hakkında bilgi ve resim gerekli,bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  benim için çok önemlei ve hiç bi yerden bulamıyorum.

  teşekkür ederim ….

 3. İYİ GÜNLER
  BEN YİĞİT DEMİREL
  MARMARA ÜNİVERSİTESİ ENERJİ ÖĞRETMENLİĞİNDE 1. SINIFTA OKUYORUM VE KENDİMİ BU RÜZGAR ENERJİSİ ÜZERİNDE GELİŞTİRMEK VE BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM. GEREKİRSE ÇALIŞMAK BU DALDA İYİ Bİ ADIMLAR ATMAK VE GÜZEL İŞLER BAŞARMAK İSTİYORUM. İSTANBUL KADIKÖYDE OTURUYORUM ASLEN MUĞLALIYIM. BANA YARDIMCI OLABİLECEĞİNİZ BİR DURUM VARMI NE YAPMALIYIM CVBINIZI BEKLİYORUM.
  HERŞEY İÇİN TŞKR EDERİM İYİ GÜNLER..

 4. İYİ GÜNLER BEN ARAZİME RÜZGAR DEĞİRMENİ YAPMAK İSTİYORUM NASIL YAPMALIYIM KİMLER LE GÖRÜŞMEM LAZIM BANA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ SİZDEN BİLGİ BEKLİYORUM İYİ GÜNLER

 5. rüzgar enerjisi alternatif enerjilerden biri ve bizim ülkemiz bu konuda daha doğru dürüst başlangıç yapmış değil. yapılanlar görüntüde sadece.doğru dürüst eğilinmesi ve bu potansiyelin rtaya konması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir