İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Rusya’nın önde gelen gayrimenkul yatırım danışmanlığı firmalarından Miel’in danışmanlarıyla bir araya geldi.

Görüşmeye Miel’in Türkiye’deki ortakları olan Eskidji firmasının İzmir bölge ortağı Ali Erten ve AAC Gayrimenkul’ün sahibi Aygün Cevizci de katıldı.

Toplantıda, gayrimenkul yatırım imkanlarını araştırmak ve analiz raporları hazırlamak amacıyla gelen Rus yatırım danışmanları Shelegova Veronica ve Natalya Zavalishina’ya, İzmir’i ve yatırım fırsatları aktarıldı. Dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin mutlaka sona ereceği ve bir büyüme sürecinin başlayacağına inandıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, İzmir’in iklimi, coğrafyası, nüfusu, termal kaynakları, fuarcılık kapasitesi, ören yerleri, tarihi güzellikleri, kum, deniz ve güneş turizmi gibi avantajlarına rağmen gayrimenkul fiyatlarının, kendisiyle kıyaslanabilecek bazı şehirlerin ancak yarısı kadar olduğunu söyledi. Kocaoğlu, İzmir için öngördükleri planlama bölgeleriyle ilgili şu bilgiyi verdi: “İlk planlamamız, Alsancak Limanı’ndan başlayarak iç körfezin etrafını dolaşan 550 hektarlık bir alanda yapılacak yeni şehir merkezi projesidir. İkinci olarak, İnciraltı’nda 470 hektarlık alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla birlikte düşük yoğunluklu, yeşil alanlar içinde sağlık merkezleri ve termal tesisler yapılmasını planlıyoruz. Güzelbahçe, Seferihisar, Urla, Çeşme, Karaburun ilçelerini kapsayan ve yarımada olarak bilinen 171 bin hektar alan içinse bir ulusal fikir yarışması düzenledik. Bu yarışmayla söz konusu bölgede hangi sektörlerin, hangi yoğunlukta ve nitelikte yer alması gerektiğine ilişkin fikirler elde ettik. Bütün bu planlı alanlarda uygun yatırımları yapmaya hazırlanan iş kollarına kapımız her zaman açık.”

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir