Öztürk Şirketler Grubu’na bağlı olarak gayrimenkul alanında faaliyet göstermek üzere 3 yıl önce kurulan Regnum’un Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, önümüzdeki 3 yılda 27 farklı proje ile toplam 3 milyar dolarlık ciro gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Öztürk, şirket olarak ortaklığa sıcak bakmadıklarını ama proje ortaklığı yapabileceklerini ve halen de Kuveytli ve Avrupalı bazı şirketlerle bunun için görüştüklerini açıkladı. Programlarında yer alan yatırım büyüklüğü 500 milyon doları bulan toplam 9 projenin 2008 yılından itibaren başlayacağını ifade eden Öztürk, gelecek yıl gayrimenkul fiyatlarının yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Şirketin önümüzdeki dönem hedeflerini anlatmak üzere dün basın toplantısı düzenleyen Ufuk Öztürk, Türkiye’de arsa fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak maliyetlerin arttığına dikkat çekti. Öztürk, “Geçen yıl bin dolara sattığımız projeyle aynı bölgede bir başka projeyi bu yıl 1200-1400 dolara satmak durumunda kalıyoruz. Bu nedenle gelecek yıl eldeki stoklar bittiğinde yeni projeler daha yüksek fiyatlarla pazara sunulacaktır” dedi. Dünyadaki mortgage krizinin etkilerine de değinen Öztürk, Amerikan Merkez Bankası başta olmak üzere çeşitli merkez bankalarının piyasaya 383 milyar dolar enjekte etmesi sayesinde krizin derinleşmediğini söyledi. Öztürk, “Krizin boyutunun derinleşmesini beklemiyoruz. Eğer derinleşirse Türkiye gibi cari açıkla büyüyen bir ülkenin kısa vadede bundan etkilenmemesi düşünülemez. Ancak derinleşmediği takdirde bu kriz Türkiye için avantaj yaratır” dedi.

5 milyon metrekare arsamız var

Son 3 yılda 2650 konut ürettiklerini ve 321 milyon dolarlık ciro yaptıklarını belirten Öztürk, 2008 yılında ciddi bir atılım yapacaklarını ifade etti. Önceliği arsa stoku oluşturmaya verdiklerini ve ellerinde 5 milyon metrekare arsa bulunduğunu anlatan Öztürk, yurtiçi ve yurtdışındaki projeleri için önümüzdeki 5 yılda arsa stokunu 10 milyon metrekareye çıkartacaklarını ifade etti. Şu anda müşteri portföyünün yüzde 20-25’inin yabancılardan oluştuğunu anlatan Öztürk, Haramidere’de ilk etabında 1285 konut bulunan Astrum Towers projesinde 330 daireyi İngilizlere sattıklarını belirtti. Gelecek yıllarda portföyün yüzde 50’sinin yabancılardan oluşacağını öne süren Ufuk Öztürk, özellikle İngilizlerin yatırım amaçlı olarak şehir içi projelerle yakından ilgilendiklerini anlattı.

Regnum’un önümüzdeki yıldan itibaren başlatacağı projeler arasında Antalya’da 250-300 yataklı bir golf oteli de bulunuyor. Belek’te 80 bin metrekare arsa üzerinde gerçekleşecek projeden 95 milyon dolar ciro hedefleniyor.

Şirket ayrıca Haramidere’de inşaat ve satışı süren Astrum Towers projesinin 1200 konuttan oluşan 2. etabına, Koşuyolu’nda 68 dönüm arsaya inşa edilecek 35-40 katlı ofis, alışveriş merkezi ve konuttan oluşan bir projeye, Çobançeşme’de otel ve ofis projelerine, Bodrum’da butik villa projesine, Bulgaristan’da ise ofis ve konut projelerine de yine 2008’den itibaren start verecek.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir