MNG Holding’in kaçak dolgusuyla gündeme gelen Güllük Körfezi Pina Yarımadası’ndaki otel inşaatında yeni yapılan imar planının 8 kata kadar izin öngörmesi ortalığı karıştırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe vererek imar planının iptalini istediklerini belirten Milas Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma – Tanıtma Vakfı (MİÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Çağlar Tüfekçi, itirazları dikkate alınmadığı takdirde konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

‘MNG’ye kıyak’

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 10 Nisan’da Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra 1 Haziran’da askıya çıkarılan Güvercinlik Turizm Merkezi Çomça Mevkii Uygulama İmar Planı Revizyonu, Pina Yarımadası’nda kiraladığı 85 dönüm orman arazisinde bin 200 yataklı beş yıldızlı turistik tesis yapmaya hazırlanan MNG Holding’e “kıyak” olarak nitelendirildi.

Kanuna rağmen

8 kat izniyle birlikte bazı imar yollarının kamuya kapatılacak olması ise Milaslı sivil toplum örgütlerini isyan ettirdi. Askı süresi sona ermeden 27 Haziran’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na itiraz dilekçesi vererek planın iptalini istediklerini belirten Tüfekçi, planın Milas’ın doğal, kültürel ve turizm gelişmesine büyük zarar vereceğini söyledi.

Tüfekçi şöyle konuştu:

“Planda kamunun kullandığı mevcut yolun, turistik tesis tarafından kamunun kullanımına kapatılması öngörülürken, İmar ve Kıyı kanunları bunun aksini söylüyor, kıyıların ve sahil şeridinin kamu kullanımına açık tutulmasını öngörüyor. Küçük kütlelerden oluşan ve bodrumlar hariç üç katı geçmeyen imar planları geliştirilmeliydi. Ancak plan notlarında verilen beş kat, uygulama sonucu bodrum katları ile birlikte 8 kat olarak ortaya çıkacak.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir