İzmir Defterdarlığı’nın, Konak Halk Eğitim Merkezi binasını yapamadığı için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, “bana lazım” diyerek geri aldığı hazineye ait 518 metrekarelik arsa, korsan otoparkçılara teslim oldu. 2004 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiği arsayı, 1.5 yıl önce vergi dairesi binası yapacağını belirterek geri alan ve İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın devreye girmesine rağmen kararından dönmeyen İzmir Defterdarlığı, geçen sürede oraya tek bir çivi bile çakmadı.

İzmir’in göbeğinde, en işlek caddelerinden biri olan Halit Ziya Bulvarı üzerindeki arsa sahipsiz kalınca, korsan otoparkçıların geçim kapısı haline geldi. İzmir Defterdarlığı, arsadan çıkaramadığı korsan otoparkçılarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İHALE İPTAL

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Konak’a yeni bir halk eğitim merkezi binası yapma kararını 1998’de aldı ve bakanlık, bunun için 4 Ocak 1999’da İzmir’e 700 bin YTL gönderdi. Ancak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 4 yıl boyunca Konak’ta yer bulamayınca ödenek tehlikeye girdi. Dönemin İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, devreye girerek ödeneğin kurtulmasını sağladı. İzmir Defterdarlığı’na ait, Halit Ziya Bulvarı’nda bulunan hazineye ait 518 metrekarelik arsa, Konak Halk Eğitim Merkezi binası yapılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü, 2005’te proje çizim ihalesi yaptı. Ancak ihaleye bir İl Genel Meclisi Üyesi’nin genel müdür olduğu firmanın katılması üzerine, ihale iptal edildi ve iki yıl kaybedildi. İki yıl daha işlem yapılmayınca Defterdarlık, 3 Nisan 2007’de, arsayı geri aldı. Defterdarlık, Vali Cahit Kıraç’ın çabalarına rağmen geri adım atması ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, arsayı elinden kaçırdı.

SAHİPSİZ KALDI

Hazineye ait arsayı “hizmet binası yapacağım” diyerek geri alan İzmir Defterdarlığı, yaklaşık 1.5 yıldır binaya başlamadı. Kaderine terk edilen, sahipsiz bırakılan arsa, korsan otoparkçıların geçim kapısı haline geldi. Vatandaşların şikayetleri sonrasında durumu fark eden İzmir Defterdarlığı, birkaç kez emniyet birimlerine şikayet ettiği korsan otoparkçıları arsadan çıkarmayı başaramadı. Çaresiz kalan defterdarlık, geçen hafta, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İzmir Defterdarlığı yetkilileri, “Mücadele etmemize rağmen buradaki kişileri arsa dışına çıkaramıyoruz. Belediyeden de arsanın etrafını beton bloklarla çevirmelerini istedik. Onlar da bunu yapmadı. Ne yazık ki engel olamıyoruz” diye konuştu.

Ödenek kullanılmamıştı

Yeni Asır, Konak Halk Eğitim Merkezi ile ilgili 2 Aralık 2003 günü yaptığı ilk haberinde, 1999 yılında Ankara’dan gönderilen 700 bin YTL’lik ödeneğin 4 yıl boyunca kullanılmadığını ve bu nedenle paranın geri istendiğini duyurdu. Bu haberde 4 yıl boyunca görev yapan 3 İl Milli Eğitim Müdürü, arsa bulamadıkları için bina yapamadıklarını açıkladı. Hemen devreye giren dönemin İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşerek paranın kurtarılmasını sağladı. Dört arsa seçeneği sunuldu. Valilik, 518 metrekarelik arsayı tercih etti. Defterdarlık, arsayı Milli Eğitim’den geri aldı. Milli Eğitim, Halk Eğitim Merkezi’ni Tınaztepe İlköğretim Okulu’na taşımıştı.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir