İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ilçesinde âtıl durumda kalan 149 yıllık Paterson Köşkü için Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla protokol imzaladı. Belediyeye 25 yıllığına devredilen köşk, gençlik ve kültür merkezine dönüştürülecek.

İngiliz tacir John Paterson tarafından 1859 yılında inşa edilmeye başlanan 38 odalı Paterson Köşkü, Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunuyor.

Köşkün uzun zamandır kullanılmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “149 yıllık binayı aslına uygun restore ederek, gençlik ve kültür merkezi olarak hizmete sunmak istiyoruz. Paterson Köşkü’nün belediyemize tahsis edilmesi için Bakanlık’la görüşmelerimiz ve girişimlerimiz uzun süredir devam ediyordu. Nihayet bu konuda bir protokol imzaladık” dedi.

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan köşkün 25 yıllığına gençlik ve kültür merkezine dönüştürülmesi amacıyla tahsis edilmesine ilişkin protokol, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Temmuz tarihli toplantısında onaylandı. Protokol, Başkan Kocaoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın imzasının ardından yürürlüğe girecek.

Ünlü köşk, 1978 yılında İzmir İl İdaresi Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı. 1991 yılında Kültür ve Çevre Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmaları başlatılarak, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayıyla çevresindeki 54 bin metrekarelik alanda, Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapıldı.

Kaynak: sondakika.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir