Muğla Üniversitesi konutları inşaatında çalışan işçiler eylem yaptı, müteahhit firmayı işte böyle tehdit etti.

Bilge Konut Yapı Kooperatifi tarafından Muğla Yerkesik Yaylası’nda 10 ay önce yapımına başlanan 49 konutun inşaatı, para alamadıklarını iddia eden işçilerin iş bırakması sonucu yarım kaldı. Ocak ayı sonunda teslim edilmesi gereken konutların önünde buluşan işçiler, ellerinde “açız” yazılı dövizlerle eylem yaptı. İşçiler, paralarının ödenmemesi halinde konutları tek tek yıkacaklarını açıkladılar.

Müteahhit firma yetkilileri, üniversitenin kendilerine ödeme yapmadığını ileri sürerken, konutların ilk taksidini ödeyen öğretim görevlileri ise en az işçiler kadar mağdur olduklarını dile getirdiler.

600 bin TL
İnşaat işçileri adına konuşan Özay Öztürk, kendilerine 3 aydır ödeme yapılmadığını belirterek, sorunun bir an önce çözülmesini istedi. 21 Ocak’ta inşaat çalışmasını durdurduklarını anlatan Öztürk, “Temmuz 2007’den beri çalışıyoruz. İlk olarak 8 ay boyunca Altın İnşaat, 2008 Aralık’tan itibaren de Mengi İnşaat bünyesinde inşaat yaptık. Mengi İnşaat’ın sahibi Halil Mengi, üniversitenin ödeme yapmadığını, bu nedenle maaşları veremeyeceğini söyledi. İki aydır sigortalarımız dahi ödenmiyor. 150 işçinin toplam 600 bin TL alacağı va. Bu paralar ödenmediği takdirde, binaları nasıl yaptıysak, yıkmasını da biliriz” dedi.

Mengi İnşaat’ın sahibi Halil Mengi ise, inşaatın yüzde 70’i bittiğinde yüklü ödeme sözü aldıklarını belirterek, “Konutların yüzde 90’ı bitti. Fakat Kooperatifin üniversite sorumlusu Yard. Doç. Dr. Recep Kapar, hala ödeme yapmadı. Biz de işçilere para veremedik. Bugüne kadar sadece 23 bin TL aldık” diye konuştu. Kooperatif üyesi Macit Gürel, işçilerin mağduriyetinin giderilmesi için ellerinden bir şey gelmediğini söylerken, “Biz de işçiler kadar mağduruz” ifadesini kullandı.

İnşaata Van’dan 30 işçisiyle birlikte gelen taş ustası Ömer Dünver, borçlarını ödeyemediği için ölüm tehditleri aldığını iddia etti. Dünver, “Karnımızı doyuracak paramız yok. Tefecilerin eline düştüm. 24 bin TL değerinde arabamı 13 bin TL’ye satarak borcumu ödedim. Eğer ödeme yapılmazsa, 50 yıl hapis yatacağımı, jandarmanın beni kurşuna dizeceğini bilsem bile o evleri yıkacağım” sözleriyle öfkesini dile getirdi.

Kaynak: Yeni Asır

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir