“Kriz var diye ağlamak sorunu çözmez işadamları üretmek, çarklarını çevirmek zorunda” Bu sözler Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu’na ait. Kriz döneminde üretim yapabilenlerin karlı çıkacağını söyleyen Ağaoğlu, “Türkiye önlem almakta gecikti ancak hala krizi fırsata çevirmek mümkün” diyor. Ali Ağaoğlu dar gelirli vatandaşlara konut üretmek için de devlete işbirliği çağrısı yaptı.

“İstanbul dünya başşehri diyoruz, İstanbul gecekondu başşehri oldu”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu sözlerle İstanbul’daki çarpık kentleşmeyi eleştirdi, devlet ve özel sektör işbirliğiyle “alt gelir grubuna da oturulabilir kalitede evler yapılsın” çağrısı yaptı.

Ağaoğlu, “Tabii biz gecekonduda oturanı evden atalım demiyorum ama onlar için daha iyi evler yapalım” diye konuştu.

Kriz döneminde üretim yapabilenlerin daha karlı çıkacaklarını savunan Ağaoğlu, “2008’in son çeyreğinde satışlarımız yüzde 40 düştü, 2009’da da düşüş bekliyoruz ancak üretime devam” dedi.

Ağaoğlu, “Biz hiçbir projemizi ertelemedik. Satış gelirlerimiz yüzde 40’a yakın düşürdük. Oturup ağlamakla hiçbir şey çözülmez. Belki karlarımızdan fedakarlık edeceğiz, belki kazanmayacağız ama çarkımızı çevireceğiz, üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Doğu Ataşehir’de 6 bin, Bahçelievler’de bin 500 konutluk iki yeni projenin startını veren Ağaoğlu’nun 2009’da gözdesi olacak diğer sektör ise enerji.

Enerji alanında 600 milyon euro’luk yatırım yapan Ağaoğlu, Mersin Mut’taki ilk rüzgar santrali için kurulu kapasitesi 600 megawatt’a ulaşan lisans haklarını satın aldı.

Proje 2009 yılı bitmeden hayata geçecek, ardından hidroelektrik santrali projeleri gelecek.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir