CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Ankara’daki ulaşım sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi veren Bingöl, Başkent toplu taşıma sisteminin yetersiz, düzensiz ve pahalı olduğunu iddia etti.

Belediyeler tarafından sunulması gereken önemli hizmetlerden birinin toplu taşım olduğunu belirten Bingöl, “Ancak bu hizmetin sunumunda, belediyenin maliyet kar analizinden daha önemli olan husus, hizmetin kullanıcısı durumunda olan vatandaşın en etkin ve ekonomik biçimde hizmetten yararlanmasını sağlamaktır. Ancak, son günlerde vatandaşlar tarafından dile getirilen sıkıntıların başında Ankara’da toplu taşıma hizmetinde yaşanan aksaklıklar ve ihmaller gelmektedir” dedi.

Sincan Fatih Mahallesi sakini vatandaşların, Fatih Mahallesi ile Gazi Osman Paşa mahallesinde hizmet veren belediye halk otobüslerinin sayısında önemli ölçüde bir azalma olduğunu söyleyen Bingöl şunları anlattı:

“Bütünüyle özel halk otobüslerinin ya da 20 yolcu kapasiteli minibüslerin hizmete sunulduğundan yakınmaktadır. İlk bakışta, özel ya da belediye halk otobüsü arasında fark yokmuş gibi görünse de, detaylı bir inceleme sonucunda belediye halk otobüslerinin büyük çoğunluğunun devreden çıkarılmasının vatandaşın bütçesinde ne büyük sarsıntıya yol açtığı daha rahat gözlenebilir. Aynı şekilde, birçok başka semtte de belediye halk otobüslerinin yerine 20 kişilik minibüs/dolmuşlar hizmete sokulmuştur. Oysa bir otobüs tek seferde minibüsün kapasitesinin üç katı kadar yolcuya hizmet sunabilmektedir. Dolayısıyla, üç minibüsün kapasitesini tek başına karşılayacak bir belediye halk otobüsü, tüm şehir genelinde düşünüldüğünde, yaşanan trafik sorununun çözümü için önemli bir araç olarak kullanılabilir.”

Bütçeyi zorluyor

Yaşanan kargaşanın en önemli boyutunun ise, ekonomik sıkıntılar olduğunu vurgulayan Bingöl, “Bir örnek vermek gerekirse, Batıkent’ten Kızılay’a ulaşmak isteyen bir vatandaşımız, eğer belediye halk otobüsünü kullanırsa ve 45 dakika içerisinde işini bitirebilirse, tek bir biniş ücreti ile üç kere biniş hakkını kullanıp, evine tek ücret ödeyerek geri dönebilmektedir. Ayrıca, çoklu bilet alındığında, biniş ücreti de 1.4 YTL’e kadar düşebilmektedir. Ancak, özel halk otobüsünü kullanan vatandaşlarımız, üç biniş için, toplamda 1.7 YTL X 3 = 5.1 YTL ücret ödemektedir. Hesaplamalar sonucu da net biçimde ortaya çıktığı üzere, öğrencilerin, memurların, sabit ve dar gelirlinin yoğun olarak yaşadığı başkentimizde, belediye halk otobüslerinin seferden çekilmesi ya da sayılarının azaltılması, vatandaşlarımızın ekonomisinde olumsuz bir yük oluşturmaktadır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir