Koza Madencilik’e ait Ovacık Altın Madeni’nde, Danıştay’ın aldığı “kamu yararı yoktur” kararı gerekçesiyle dün itibarıyla faaliyetler yeniden durdu. Ancak alınan karar ne çevrecileri sevindirdi ne de şirkette paniğe yol açtı. İşletmenin yeni ÇED raporunun ardından şubat ayı içinde yeniden açılması bekleniyor.

Koza Madencilik’ten geçtiğimiz günlerde İMKB’ye gönderilen bültende, “Ovacık Altın Madeni işletmemizin üretim faaliyetleri 28 Ocak 2009 tarihinde yeni ÇED süreci sonuçlanana kadar durdurulacaktır. Yeni ÇED sürecinin şubat ayı içinde tamamlanması beklenmektedir” denildi. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yılmaz Kilim, kararın yeni bir hukuki davanın başlangıcı olmasından çekindiklerini söylüyor. Çünkü Kilim’e göre maden hukuk kararına göre çok geçmeden yeniden açılacak ve faaliyetine devam edecek. “Zaten açıklamadan da bu anlaşılıyor” diyen Kilim, çevrecilerin de yeniden dava açacağını söylüyor. Davanın takipçisi avukat Arif Ali Cangı da “Danıştay, bu kararla bizim yıllardan beri hep yargı kararının arkasından dolanıldığı görüşümüzü doğruluyor” iddiasında bulunuyor. Avukat Cangı, “Danıştay Altıncı Dairesi’nin kararı 30 Aralık’ta bakanlığa tebliğ edildi. Ne hikmetse aynı gün ÇED raporu için süreç başlatıldı. Yine de ben böyle bir ÇED izninin bu kez verileceğini sanmıyorum. Bu kadar hukuksuzluğa göz yumarlarsa bakanlığın meşruiyeti de tartışılır hale gelir” diyor.

Koza Madencilik Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt de “Prosedür ve 10 yıllık denetimler ÇED raporunun olumlu sonuçlanmasını sağlayacak” dedi. Ovacık’ın ekonomik ömrünün bittiği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Öğüt, “Açık ocağımızda üretim durdu. Yeraltında üretim sürüyor. Balıkesir Havran Büyükdere ve Küçükdere’deki açık ocaklarımızdan buraya cevher geliyor. Kozak yaylası deneme aşamasında” şeklinde konuşuyor.

8 yılda 35 ton altın çıkarıldı
1989’da Eurogold ile başlayan sonrasında Normandy, 2005’te de Koza Madencilik ile devam eden Ovacık Altın Madeni’nde Mayıs 2001-Aralık 2008 döneminde toplam 35.25 ton altın, 30.55 ton gümüş üretildi.

Koza Altın İşletmecilik AŞ verilerine göre, yine 2001-2008 yılları arasında 623 milyon 139 bin 292 dolar karşılığı, 853 milyon 710 bin TL satış geliri elde edildi. Ovacık Altın Madeni’nde yüzde 90’ı yöreden olmak üzere toplam 530 çalışan bulunuyor.

Bu arada, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nun internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Türkiye’nin bilinen ve envanteri yapılmış toplam altın rezervi bin 175 ton. İşletmeye hazır yatakların toplam altın rezervi ise 240 ton.

Altın Madencileri Derneği ise, Türkiye’nin altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğu tahmin ediyor. Derneğin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, son 17 yılda sürdürülen arama çalışmaları sonucunda Türkiye’nin altın potansiyelinin 700 tonu üretime hazır, işletilebilir rezerv konumuna getirilmiş durumda.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir