AK Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Delican, “Belediye işi TCDD ile birlikte yapıyor. Afişlerdeki açıklama yanlış” dedi.

Yaklaşan yerel seçimler, propaganda savaşını da başlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki bilboardlara, “Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı’nı öz kaynaklarımızla yapıyoruz” afişi asması, AK Partililer’in tepkisine neden oldu. AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bülent Delican, projenin Devlet Demiryolları (TCDD) ile imzalanan protokol doğrultusunda yapıldığını belirterek, “Büyükşehir ortağına ihanet ediyor. TCDD, bu hatta 296 milyon TL’lik yatırım yaptı. Büyükşehir, hem 2008 başında hizmete sokması gereken hattı geciktiriyor, hem de İzmirlileri yanıltıyor” dedi.

Yok sayıyor
Delican, bilboardlardaki “özkaynaklarımızla yapıyoruz” sloganının TCDD’yi yok saymak olduğunu belirterek, bu afişlerin Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilmesini istedi.

Yerel seçim sürecine giren İzmir’de, içme suyunun ardından günde 550 bin kişinin taşınmasını hedefleyen Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı da tartışmalara neden oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin bilboardlara astığı afişlere, “Aliağa-Menderes Hızlı Tren Hattı’nı özkaynaklarımızla yapıyoruz” yazması, AK Parti İzmir İl Teşkilatı’nı kızdırdı.

296 milyon yatırım
Aliağa ile Menderes arasındaki 79 kilometrelik mevcut demiryolu hattının metro standartlarına çıkarılmasını öngören projenin, 1999’da TCDD tarafından başlatıldığını belirten Bülent Delican, “TCDD bu hattın 53 kilometrelik kısmını yeniledi, sinyalizasyon sistemini kurdu. Koruma duvarlarını tamamladı, toplam 296 milyon TL’lik yatırım yaptı. 2005’te ise TCDD ve Büyükşehir Belediyesi arasında anlaşma gerçekleşti.
Büyükşehir, anlaşma kapsamında Karşıyaka ve Şirinyer’de 2 tünel ve 31 istasyonun yapımını üstlendi. Bu projede TCDD’yi yok sayamazsınız” diye konuştu.

Sürekli gecikiyor
Anlaşmaya göre Büyükşehir Belediyesi’nin istasyonların yapımını 24 ayda ve 2008 yılının başında bitirmesi gerektiğini belirten Delican, işin sürekli geciktirildiğini ifade etti. Büyükşehir’in istasyonları bitiremeyince TCDD’den 1 yıllık süre uzatımı istediğini, bu ek sürenin de 31 Ocak 2009’da dolacağını kaydeden Delican, şunları söyledi:

Kredi aldılar
“İstenen ek süre de doluyor. İnşaatı başlamamış 12 istasyon var. Karşıyaka tünelinin 70 metrelik bölümüne hiç kazma vurulmadı. Belediyenin şu ana kadar ihaleye çıktığı istasyonların toplam bedeli 164 milyon TL. Ayrıca Avrupa Kalkınma Bankası’ndan da 130 milyon euroluk kredi almak için Meclis’ten onay aldılar. Ancak bu kredinin sadece 35 milyon eurosunu kullandılar. Bu işi özkaynaklarıyla değil, kredi ile yapıyorlar.”

Halk yanıltılıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin halkı yanılttığını iddia eden Delican, şöyle konuştu: “Hizmet bilboardlarla değil, rayların üzerine vagonu koyarak, yolcu taşıyarak yapılır. Belediye hiçbir şey yapmadığı halde hükümet projeleriyle ve ortaklıklarıyla iş yapıyormuş gibi gösteriyor. Aliağa-Menderes Hattı, bir ortaklıktır. Ortağa ihanet etmemek lazım. Burada ihanet var. Hükümet, İzmirlinin raylı sisteme kavuşması için her türlü imkanı seferber ettiği halde maalesef belediye hala bu hattı bitiremiyor.”

“Dürüst olmadığı ortaya çıkıyor”
AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Aliağa-Menderes hattının TCDD ile Büyükşehir arasında gerçekleşen bir sözleşmeyle yapıldığını herkes biliyor. O’nu bir kenara bırakalım. Keşke Büyükşehir bu işi bitirse de ‘ben bitirdim’ diye övünse. Bu işi Aziz Kocaoğlu cebinden para verip yapmadı. Küçük düşünüp siyasi çıkar sağlamak kimseye yakışmaz. Kendisine dürüst ve mütevazı imajı vermiş. Bilboardlarda yazan ‘özkaynaklarımızla yapıyoruz” sözü, hiç de mütevazı ve dürüst değil. Zaten Kocaoğlu bunu alışkanlık haline getirdi. Bunları bırakıp hizmet yapsın. Verdiği sözleri yerine getirsin.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir