Türkiye yüzölçümünün yüzde 27.2’sini oluşturan orman varlığının tamamı yangın tehdidi altında. Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Dairesi Başkanlığı 20 Haziran tarihli son yangın raporuna göre, 2007 yılının 19 Haziran tarihine kadar 979 hektarlık alan yanarken bu yıl rakam 1013 hektara çıktı.

Türkiye’nin orman yangınları bakımından en riskli bölgeleri, Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul’a kadar uzanıyor. Orman Mühendisleri Odası Marmara Bölgesi Şube Başkanı Prof. Dr. Uçkun Geray, son yıllarda meydana gelen orman yangınlarının büyük çoğunluğunun iklim koşullarının kuraklaşmasından kaynaklandığını dile getirdi. Geray, “Yangın söndürmek için kullandığımız yöntemler çok pahalı. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün yangınlara savaşa gider gibi gidiyoruz. Türkiye’de yangın ekonomisi mantığı yok” dedi.

TEMA Vakfı’nın orman yangınlarıyla mücadele için önerileri şöyle:

* Yangın çıkmadan önce tedbir almayı hedefleyen Yangın Eylem Planı hazırlanmalı ve uygulamaya konmalıdır.

* Halkı orman yangınlarına karşı bilinçlendirecek kampanyalar düzenlemeli.

* En az bir hafta öncesinden yangın çıkabilecek alanlar hesaplanmalı, hassas alanlar önceden pikniğe kapatılmalı.

* Görevli bakanlık personelinin yanında orman köylülerinin yangın gözetleme çalışmalarına daha aktif katılımda bulunmaları ve halkın gerekli ihbar birimlerine nasıl ulaşacağını öğrenmesi sağlanmalıdır.

* Türkiye, 21 milyon hektarlık orman alanına 11 uçak ve 24 helikopter ile müdahale ederken komşumuz Yunanistan’da 6 milyon 500 bin hektarlık orman alanına 45 uçak ve 14 helikopter düşmektedir.

* Ormanın belirli yerlerine yanmaya mukavemet gösteren ağaç türleri dikilmeli

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir