Orman Kanunu’nun 17. maddesinde belirtilen, ‘devlete ait orman arazileri üzerine yapılacak tesisler’in arasına, ‘kamu idarelerince yapılan spor tesisleri’ ifadesi eklenerek devir için yeni bir gerekçe yaratılıyor.

Turizme teşvik amacıyla gerçekleştirilen kıyı ve orman talanı, bu kez “spor için” denilerek yapılacak. Kıyı ve Orman kanunlarında yapılacak değişiklikle, kıyılarda ve orman alanlarında her türlü spor tesisi yapılabilecek. Atatürk’ün emaneti Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 348 bin metrekarelik arazisi, üzerindeki spor tesisleri ve eklentileri ile birlikte Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) bedelsiz devredilecek.

Hükümet, tasarı olarak getirmeyi planladığı kıyı ve orman arazilerinde spor tesisi yapımı ile devrini içeren düzenlemeleri TBMM’ye teklif olarak getirdi.

9 Haziran’da AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan ve 18 Haziran’da jet hızıyla TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülecek olan teklif, tabiat harikası kıyılar ile orman alanlarını kapsıyor.

Orman Kanunu’nun 17. maddesinde 3. fıkrasında yapılan değişiklikle, devlete ait orman arazileri üzerine yapılacak tesisler arasına “kamu idarelerince yapılan spor tesisleri” ifadesi ekleniyor. GSGM’ye orman arazilerine spor tesisi yapma ve mevcut tesisleri bedelsiz kiralama hakkı veriliyor.

Orman alanlarında devlet tarafından yapılanlar dışında her türlü bina ve tesisler, iznin sona ermesi halinde eksiksiz ve bedelsiz olarak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın tasarrufuna geçecek. Teklifin gerekçesinde ise “Yapılan düzenleme ile orman arazileri üzerine yapılacak ve işletilecek spor tesislerinin genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerine (GSGM) ücretsiz tahsisi amaçlanmıştır” deniliyor.

Teklifteki bir diğer düzenleme de kıyı bölgelerinde spor tesisi yapılmasının önü açılıyor. Kıyı Kanunu’nun 6. maddesine eklenen düzenlemeye göre, kamu kurumları, özerk spor federasyonları ile spor kulüplerince yapılacak spor aktiviteleri ve organizasyonlar için kıyılara spor tesisi yapılabilecek.

Böylece bugüne kadar çivi dahi çakılmamış Hazine’ye ait kıyılara tesis yapılmasının önü açılacak. Teklifin gerekçesinde “Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın ‘ülke tanıtımını üst düzeye çıkaracak uluslararası spor faaliyetlerinin düzenleneceğine dair görüşü’ doğrultusunda hareket edildiği” belirtiliyor.

Bir bölümü kanunla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen AOÇ arazilerine bir darbe de spor için vurulacak. Teklifteki bir maddeye göre AOÇ’un 348 bin 017 metrekarelik arazisi GSGM’ye 49 yıllığına devredilecek. GSGM, bu arazi ve üzerindeki tesisleri spor amaçlı kullanılmak kaydıyla spor kulüplerine devredebilecek.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir