Su havzalarını ve tarım alanlarını korumak amacıyla Tahtalı Barajı ve çevresinde organik tarım uygulamasına geçilmesi için çalışma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menderes’e bağlı Yeniköy’de 26 vatandaşla organik tarım anlaşması imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törende, Eşrefpaşa Belediye Hastanesi tarafından köy ilköğretim okulunda okuyan öğrencilere yönelik sağlık taraması da gerçekleştirildi.

YARDIM PAKETİ
İmzalanan anlaşma uyarınca çiftçiye, organik tarıma geçiş aşamasında her türlü teknik destek sağılanacak. Çiftçi, organik ilaçlarla ilaçlama ve gübreleme zamanı konusunda biliçlendirilecek. Çiftçinin ürettiği ürünün satışı konusunda da yardımcı olunacak. Organik tarımla ilgilenecek üreticilere başarılar dileyen Başkan Kocaoğlu, “Tahtalı Barajı ve bu havza, İzmir için çok önemli. Göreve geldiğimizde bir sürü sorun vardı. Sınırlar genişlemişti, Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesiydik. Hiç şikayet etmedim. Düzgün çalışıp doğru karar verilirse, akıl ve bilim rehber alınırsa, İzmir’in, Türkiye’nin başaramayacağı hiçbir konu yok” dedi. Menderes Belediye Başkanı Ergün Özgiün de Başkan Kocaoğlu’na teşekkür ederek, “Başkanımız sayesinde 4 yılda çağ atladık” ifadesini kullandı.
Yeni anlaşmayla Menderes bölgesinde organik tarıma geçen çiftçi sayısı 131’e ulaştı. Çiftçilere 4 bin adet bağ çubuğu dağıtılırken, 3 bin meyve, 2 bin zeytin fidanı verildi. Çiftçilere yönelik seminerler devam ediyor.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir