İstanbul’un okulları depreme adeta ölümle dans edercesine hazırlanıyor

Üsküdar’daki Reşat Nuri Güntekin İlköğretim okulu için uzmanlar önce güçlendirme kararı aldı. Sonra bundan vazgeçip, yıkıp yeniden yapmaya karar verdiler. Kararın ne zaman uygulamaya geçeceği ise belirsiz. Bu arada deprem olursa herhalde yetkililer ’tüh’ demekten başka bir şey yapmayacak

İstanbul’un okulları depreme adeta ölümle dans edercesine hazırlanıyor. Binlerce çocuğun hayatını kurtarmak için okullarda yapılan güçlendirme çalışmalarının ağır aksak ilerlemesine bir de yetkililerin tutarsız uygulamaları ekleniyor. Tıpkı Üsküdar’daki Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu’nun başına gelenler gibi.

1800 öğrencinin eğitim gördüğü okula gelen İl Özel İdaresi yetkilileri yap boz oyunlarına taş çıkartırcasına çelişkili kararlar aldı.

İki farklı karar çıktı

İl Özel İdaresi’nden gelen 4-5 kişilik heyet Şubat 2008’de okulu gezip, binanın farklı noktalarından beton numuneler aldılar. Yapılan incelemede okulun güçlendirilmesi yönünde karar verildi. Güçlendirme projesi hazırlandı, çalışmalara başlanacaktı ki 1 ay önce ne olduysa oldu ve yetkililer okulu güçlendirmekten vazgeçtiler. Okulun güçlendirmeyle bile depreme dayanamayacağı düşünülmüş olacak ki binanın yıkılıp yeniden yapılmasına karar verildi. Okulun daha güvenli olması için alınan bu karara rağmen sonrasında hiçbir şey yapılmadı. Okul boşaltılmadı. Herhangi bir önlem alınmadı. 1800 öğrenci sanki çok sağlammış gibi okullarına gidip gelmeye devam ediyor.

‘Dünya Bankası’ndan alınan kredi belli okullara gidiyor’

VATAN’ın dünkü manşetinde gündeme getirdiği Esenler İbrahim Turhan Lisesi ile ilgili olarak Eğitim-Sen Bakırköy Şube Başkanı Yunus Öztürk önemli bir iddia ortaya attı. Daha hasarlı bina dururken okuldaki diğer binanın güçlendirilmesini bakanlığın soruna bakışını ortaya koyduğunu belirten Yüksel şunları söyledi: “İbrahim Turhan Lisesi bir örnek sadece. Dünya Bankası’ndan aldıkları krediler hasarlı okullar ya da sadece bazı okullar için harcanıyor. Para belli bölgelerdeki okullara harcanırken Güngören, Bağcılar gibi yerlerde yıkılması gereken okullarda bir şey yapılmıyor ve öğrenciler eğitim görmeye devam ediyor. Bu uygulamalar bakanlığın plansızlığı, kendi görev ve sorumluluklarını Dünya Bankası’na havale ettiklerini gösteren örnekler.”

Kaynak: Vatan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir