İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 29 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde kirliliğin önlenmesi için bazı uygulamalar başlattıklarını belirterek, “Seçimler, demokrasinin gereğidir. Mahalli seçimlerin huzur içinde yapılabilmesi için bakanlık olarak gerekli tedbirleri aldık.” dedi.Ankara’nın Beypazarı ilçesinde mahalli seçimlerin startını veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin seçim bürolarının açılışına katıldı.

Beypazarı’nda ilk olarak, seçim bürosu yakınında kurulan köylü pazarını gezen Atalay, pazar esnafı ve vatandaşlarla ayak üstü sohbet etti. Pazarda dolaşırken bir vatandaşın, Tarım Bakanı’nı Beypazarı’na davet etmesine Atalay, “Mehdi Bey’e selamlarınızı iletip davetinizi söyleyeceğim. Biz elçiyiz. Elçiye zeval olmaz.” ifadesini kullandı.

Seçim bürosu önünde toplanan vatandaşlara hitap eden Atalay, şunları söyledi: “Seçimler demokrasinin gereğidir. Güvenliği İçişleri Bakanlığı sağlıyor. Bizler de seçimlerin huzur içinde yapılabilmesi için gerekli tedbirleri aldık. İlk defa bu seçimlerde uygulamaya koyacağımız bazı kararlar aldık. Şehirlerdeki önemli cadde ve sokaklara afiş asımını yasakladık. Tüm siyasi partilerle yaptığımız görüşmelerle afişlerin sadece seçim büroları ve parti binaları ile sınırlı kalması konusunda görüş birliğine vardık. Bu şekilde hem israftan kaçınılacak, hem de görüntü kirliliği önlenecek.”

Güvenlikten sorumlu valilerle sürekli toplantı yaptıklarını ve seçim dönemi bitinceye kadar toplantıların devam edeceğine işaret eden Beşir Atalay, “Yöneticilerimiz tarafsızdır. Herhangi bir şekilde tarafsızlığını yitiren bir yönetici olursa cezasını verilecektir.” diye konuştu.

Cihan muhabirinin, “Sosyal Yardımlaşma vakıfları tarafından yapılan yardımlar seçim yatırımı şeklinde değerlendiriliyor. Sizin görüşleriniz nedir?” şeklindeki sorusuna Bakan Atalay şöyle cevap verdi: “Sosyal yardımlar, illerimizde vali, ilçelerimizde kaymakamlarımız başkanlığında oluşturulan heyetlerle belirleniyor. Yapılan çalışmalarla ihtiyaç sahipleri ve ihtiyaçlarının tespiti yapılıyor. Daha sonra ödenek miktarına göre gerekli yardımlar yapılıyor. Bu konuyla ilgili söylenecekler bunlardır.”

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, daha sonra Ankara’ya hareket etti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir