Çin Halk Cumhuriyeti’nde yayımlanan National Geographic’te İstanbul, insan yaşamı boyunca mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken 50 şehir arasında gösterildi.

Yazıda, İstanbul’un güzellikleri, Türk mutfağı ile Türkiye’nin tarihi ve turistik yöreleri anlatıldı.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nden aldığı bilgiye göre, yüksek tirajlı gezi dergisinde İstanbul, Kapadokya ve Türk mutfağına ilişkin 14 sayfalık bir makale yayımlandı.

Dergide, İstanbul için “ölmeden önce mutlaka görün” denilirken Türk mutfağının da en az Fransız mutfağı kadar eşsiz lezzetlere sahip bulunduğu ancak bu kadar zengin olduğunun bilinmediği ifade edildi.

Türkiye’ye yapılacak seyahatin ilk durağının İstanbul olması yönünde Çinli turiste öneride bulunulan yazıda, Bizans İmparatorluğu’na başkentlik de yapmış İstanbul’un kültür zenginliğinin yanında aynı zamanda önemli bir ticaret ve turizm merkezi olduğuna işaret edildi. İstanbul’un dünyanın en büyük şehirleri arasında yer aldığının ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğinin anlatıldığı yazıda, özellikle Ayasofya ile Sultanahmet Camisinden övgüyle söz edildi.

Eşsiz tat Türk çayı
İstanbul’da deniz ürünleri yemek için Kumkapı’ya gidilmesinin tavsiye edildiği yazıda, “Ortaköy Meydanı’nda içilecek bir bardak çayın keyfi sürülürken eşsiz Boğaz manzarası ile iki kıtanın birleştiği yer de görülebilir” denildi.

Yemeklerden de bahsedilen makalede, özellikle Türk kahvaltısında beyaz peynir, siyah zeytin, yumurta, reçel ve kızarmış ekmek ile “kırmızı renge sahip” Türk çayının vazgeçilmez olduğu aktarıldı.

Türk mutfağında yaz aylarından kış için kurutulan kurutulan meyve, sebzenin yanında balık ve kırmızı etin de kullanıldığı, tarhana çorbasının da özellikle kışın akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olduğu belirtildi.

İstanbul Boğazı gibi Çanakkale Boğazı’nın da iki kıtayı bağlayan ikinci bir ilginç coğrafya parçası olduğuna işaret edilen yazıda, Çanakkale’nin, Homeros’un 3 bin yıl önce anlattığı Truva Savaşları’nın cereyan ettiği yer olduğu, çok geniş bir alana yayılan antik şehrin bazı kalıntıları ve ünlü tahta atın bir modelinin de görülebileceği anlatıldı.

Yazıda, Türk Hamamı ile Kapadokya ve Pamukkale de görsellerle zenginleştirilerek anlatıldı.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir