Türkiye Körler Federasyonu, körler okullarının kapatılmaması ve eğitim kalitesinin iyileştirilmeye gidilmesi için bakanlık önünde eylem yaptı.

okulkapat.jpgMilli Eğitim Bakanlığı’nın körler okullarını kapatma kararı nedeniyle MEB, önünde eylem yapan Körler Federasyonu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’den bu karardan vazgeçilmesini istedi. Federasyon Başkanı Hasan Tatar, yaptığı açıklamada, çeşitli alanlarda çalışan görme engelli pek çok kişinin körler okulunda temel eğitim aldıktan sonra topluma kazandırıldığını ifade etti. Tatar, “Körler okulları sayesinde görme engelli vatandaşlarımız toplumun sırtına yük olmuyor. Bu okullar sayesinde görme engellilerimiz meslek sahibi olabiliyorlar” dedi.

Kolaycılığa kaçılıyor

Tatar, okulların kapatılması ile görme engelli öğrencilerin normal okullara yönlendirilerek “kaynaştırılmış eğitim” adı altında öğrenim görmeye çalıştığına işaret ederek, “Okur-yazar dahi olmayan diplomalı görme engelliler topluluğu oluşturuluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, sorunu çeşitli yönleriyle değerlendirip çözüm yolları aramak yerine, kestirme bir çözümle körler okullarını birer ikişer kapatmayı planlamaktadır” dedi.

Endişe duyuyoruz

Federasyon Başkanı Hasan Tatar “Bu yıl Niğde Körler Okulu’na öğrenci kabul edilmemiş olup, bu okulun kapatılacağı kesinleşmiş gibidir. Sırada Çanakkale Gelibolu ve Konya Selçuklu okulları bulunmaktadır. Bu gidişle birkaç yıl içinde okulların tümüyle ortadan kaldırılacağı endişesini haklı olarak taşıyoruz” dedi.

Organize büronun yaptığı operasyonlarda 27 kişi yakalandı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Bürosu yaptığı operasyonlarda toplam 27 kişiyi gözaltına aldı. Zanlılar haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suçlarından arandığı bildirildi. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 4 adet tabanca, 6 adet şarjör, 214 adet mermi, 1 adet çek, 2 adet delici-kesici alet, 2 adet cop ele geçirildi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir