ODTÜ’yle sık sık sorunlar yaşayan Büyükşehir Belediyesi “uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmadığı” gerekçesiyle ODTÜ’ye 2 milyon YTL’ye yakın ceza kesti.

odtuceza.jpgBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i Eymir’in devri, amblem ve Kızılırmak suyu konusunda çok sert biçimde eleştiren Ural Akbulut’un rektörlüğünü yaptığı ODTÜ’ye belediye 1 milyon 800 bin YTL ceza kesti. Büyükşehir Belediyesi cezayı, ODTÜ Kampüsü’ndeki 45 bina için “uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmadığı” gerekçesine dayandırdı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada ODTÜ kampüsü içindeki 45 binaya kesilen yaklaşık 2 milyon YTL’nin gerekçesi şöyle açıklandı:

“Belediye sınırlarındaki ruhsatsız yapılaşmalar konusunda kötü örnek teşkil ettikleri, plansız, projesiz, ruhsatsız, imar mevzuatını hiçe sayarak bina yaptıkları hakkında şikayetler üzerine ODTÜ ile ilgili inceleme neticesinde, 3194 sayılı İmar Kanunu’na göre, onaylı uygulama imar planı, parselasyon planları, mimari proje onayları ve yapı ruhsatlarına rastlanılmadığı anlaşıldı.

ODTÜ’deki kaçak yapılarla ilgili yapı tatil tutanağının düzenlenip, Çankaya Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğüne tebliğ edildi. Kaçak yapıların mühürlenmesinin ardından ODTÜ Rektörlüğüne söz konusu aykırılıkların giderilmesi için süre verildi. Buna karşın üniversite yönetiminin mührün kaldırılması hususunda herhangi bir girişimde bulunmadı. Belediye Encümeni, bu nedenle, ODTÜ içindeki 45 kaçak yapının her birisine 40 biner YTL olmak üzere toplam 1 milyon 800 bin YTL para cezası uygulanmasına ve yapıların ilgili mevzuata uygun hale getirilmemesi halinde Fen İşleri Daire Başkanlığınca yıkılmasına oy birliğiyle karar verdi.”

ODTÜ mahkemeye gidecek

Çankaya Belediyesi ile imar çalışmalarının yıllardır sürdüğünü söyleyen ve belediyenin bu kararını yargıya taşıyacaklarını belirten ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, “Biz imar çalışmalarımızı Çankaya Belediyesi’yle yürütüyoruz. Çankaya’yla arasındaki sorun yüzünden böyle davranıyor olabilir” dedi.

ODTÜ’nün dev bir arazi üzerine kurulduğunu hatırlatan Akbulut şunları söyledi:

“ODTÜ kampüsü kaç yıldır şu an bulunduğu alanda, Melih Gökçek kaç yıldır belediye başkanlığı yapıyor. Sanki yeni bir yapı varmış gibi bu uygulamayı neden şimdi yapıyor Melih Bey’e sormak lazım. İmar çalışmalarını Çankaya Belediyesi’yle yaptığımız ve onlarla sorun yaşadığı için yapıyor olabilir.

Melih Bey ODTÜ’nün imarı olmadığını dün mü öğrenmiş. TBMM’nin de yoktu imarı yakın zamana kadar. Ama temelde şöyle bir yanlışlık var. Biz bir kamu kurumuyuz ve imar yüzünden rant sağlamamız gibi bir durum söz konusu değil. 15 gün içinde nasıl imar alınabilir ki? Sanki aparman dairesinin penceresi eksik, pencere tak diyorsunuz. Türkiye bir hukuk devleti, biz de hakkımızı konuyu yargıya taşıyarak arayacağız.”

Tüm kampüse ceza

Mühürleme işlemi yapılan yapılar şöyle:

“Mimarlık, Fen Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim Fakülteleri, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleri, Enstitüler, Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Binası, Yemekhane, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Kent Konukevi, ODTÜ Doğu Lojmanları, ODTÜ Batı Lojmanları, Alışveriş Merkezi, Öğrenci Yurtları, Öğrenci Konukevi, Spor Merkezi, Açık ve Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Mimarlık Amfisi, ODTÜ Kreş, ODTÜ Üçlü Amfi, Sağlık Merkezi, Mikrobiyoloji ve Biyokimya Laboratuarı, Petrol Araştırma Merkezi, ODTÜ Kütüphane, Arkeoloji Müzesi.

İnşaat Mühendisliği Laboratuarı, ODTÜ Yaşam Merkezi, Baraka Spor Salonu, ODTÜ Rasathanesi.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir