ABD hükümeti 275 milyar dolarlık kaynak ayırdığı yeni konut kriziyle mücadele planı ile 9 milyon ailenin mortgage kredilerini yeniden yapılandırmasını sağlayacak..

ABD Başkanı Barack Obama derinleşen küresel krizin temel sebebi olan sorunlu konut piyasasını istikrara kavuşturmayı hedefleyen konut planının ayrıntılarını açıkladı. 275 milyar dolar büyüklüğündeki konut krizi ile mücadele planı kapsamında 5 milyon borçlunun finanse edilmesi, haciz sınırına gelen 4 milyon kişiye yardım edilmesi planlanıyor. Plandan yararlanacak toplam aile sayısı böylece 9 milyonu bulacak. Üç ana bölümden oluşan planla evsahiplerine faizleri sabitleyerek aylık ödemelerin azaltılması için 75 milyar dolarlık kaynak yaratılacak. Bu yolla 3-4 milyon evsahibinin aylık ödemelerini yapması kolaylaştırılacak. Mortgage finansman şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac’e 100 milyar dolar ek kaynak tahsis edilecek.

TARP’TAN 50 MİLYAR $

Fannie Mae ve Freddie Mac, konut kredilerinin yeniden yapılandırılması ve yeni krediler için 100 milyar dolar kaynak ayıracak. Böylece evlerinin değerinden daha fazla borçlu olan 5 milyon evsahibinin konutlarını kaybetmelerinin önüne geçilecek. İcraya düşme olasılığı yüksek mortgage kredilerinin ödemelerine katkı yapılması için 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı’ndan (TARP) 50 milyar dolar ayrılacak. Planı açıklayan Obama “Konut krizinin derinleşmesine engel olmazsak ödeyeceğimiz bedel de büyüyecek” dedi. Hazine Bakanı Timothy Geithner de, gazetecilere planın hızla çalışacağını ve finans piyasalarına da moral vereceğini söyledi. Piyasalar ise planı şüpheyle karşıladı. AIG SunAmerica Asset Management’in portföy yöneticisi Michael Ceah “Plan iyi ancak gereksiz derecede karmaşık” dedi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir