Ruslar nükleerde tarifeyi yüksek tuttu. Rus-Türk ortak girişimi 20.79 cent üzerinden elektrik satmayı teklif etti. Uzmanlar fiyatın 10 cent düzeyine çekilmesi gerektiğini belirtiyor. Konsorsiyumun bu teklifi TETAŞ’ın toptan elektrik satış fiyatının üç katına yaklaşıyor.

Nükleer enerji ihalesine teklif veren Rus-Türk ortaklığı jSC Atomstroyexport-jSC Inter Raoues-Park Teknik Ortak Girişim Grubu’nun fiyat teklifi şaşırttı. Devlete satacağı elektriğin kilowattsaatine 20.79 cent öneren konsorsiyumun bu teklifi TETAŞ’ın toptan elektrik satış fiyatının üç katına yaklaşıyor.Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer enerji santralı için tek katılımcının olduğu ihalede Rus-Türk ortak girişimi, santralda üretilecek elektriği TETAŞ’a 15 yıl süreyle kilovat saat başına 20.79 cent’ten satma teklifinde bulundu. Yatırımcı grup revize teklifte bulunurken, Enerji Bakanı Hilmi Güler, ihale komisyonunun hazırlayacağı rapora göre son kararı Bakanlar Kurulu’nun vereceğini söyledi. 2008 yılında TETAŞ’ın elektriğin kilovat saatini 12.82 kuruştan sattığına dikkat çeken uzmanlar, konsorsiyumun teklifinin 34.4 kuruşa geldiğine işaret ediyor.

Yüzde 170 pahalı
Yani konsorsiyum geçen sene TETAŞ’ın toptan satış fiyatından yüzde 170 oranında daha pahalı elektrik satış teklifinde bulundu. Türkiye’nin yıllardır gündeminde olan nükleer enerji santralı yapımı için açılan ve sadece jSC Atomstroyexport-jSC Inter Raoues-Park Teknik ortak girişim grubunun katıldığı ihalede fiyat teklifinin yer aldığı üçüncü zarf da dün açıldı. Zarfı, Enerji Bakanlığı toplantı salonunda basının önünde açan TETAŞ Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyon Başkanı Yaşar Çakmak’ın yaptığı açıklamaya göre, ortak girişim grubu, 15 yıl boyunca ortalama 20.79 cent fiyatla 415 milyar 517 milyon 797 bin 649 kilovat/saat elektrik satma teklifinde bulundu.

Verilen teklif, santralın yaklaşık beş yıllık yapım süresini izleyen 15 yıl içinde TETAŞ’a ortalama 20.79 cent’ten 415.5 milyar kilovat saat elektrik satılacağı anlamına geliyor.

Bir başka ifadeyle, eğer hükümet teklifi kabul ederse, en erken 2014 yılını izleyen 15 yıl içinde TETAŞ nükleer santralı kuracak firmadan 86.4 milyar dolarlık elektrik satın alacak. Türkiye’nin 2008’deki yıllık elektrik tüketimi 198 milyar kilovat oldu. İlerleyen yıllarda tüketimin artacağı dikkate alınırsa, nükleer santraldan elde edilebilecek elektrik miktarı yıllık tüketimin yüzde 5’ini karşılayacak.

Çakmak’ın açıklamalarının ardından salona gelen Enerji Bakanı Hilmi Güler, ihaleye teklif veren firmanın dünyadaki ekonomik gelişmelere bağlı olarak daha önce verdikleri fiyat teklifi dışında yeni bir revize mektubu TETAŞ’a ilettiği bilgisinin kendilerine ulaştığını kaydeden Güler, şöyle konuştu:

“TETAŞ Genel Müdürlüğümüz bunu da ayrıca açarak, ilave bir not olarak ilgili komisyona iletecek. Ancak birinci, ikinci ve üçüncü zarfın açılmasıyla üç zarf süreci bitti. Rapor hazırlanacak. Öbür (revize teklif) zarf daha henüz açılmadı. O, TETAŞ Genel Müdürlüğümüzün görevi dahilinde olan bir konu. Dolayısıyla oradaki değerlendirmeyi de ayrı bir rapor olarak ama esas bizim o üç zarftaki rapora ek, ilave bir değerlendirme olarak bize iletecek.”

Sinop Meclis yolunda
Güler, Akkuyu’da kurulacak santralın ihale süreci devam ederken Sinop’ta kurulacak yeni santral için de ayrıca yasa hazırlığının devam ettiğini, yasa tasarısının yakında TBMM gündemine geleceğini söyledi. ‘Fiyatı nasıl buldunuz?’ şeklindeki sorusuna Güler “Yorum yapmayayım. Dünyadaki ekonomik gelişmelere paralel olarak firma da ilave bir revize mektup gönderdi. Mektubun içini henüz açmadık. Bunu gördükten sonra değerlendirelim. Yeteri kadar zamanımız var” dedi.

Çevrecilerden protesto
Enerji Bakanlığı’nda üçüncü zarfın açıklandığı sırada Bakanlığın önünde toplanan Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, nükleer santral aleyhine pankartlar açarak slogan attılar. Eylemciler adına açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi ve grup sözcüsü Hüseyin Önder, tek firmanın teklif vermesine rağmen sürecin devam ettirilmesinin ne hukuka ne devlet geleneğine ne de Türkiye’nin ekonomik çıkarlarına uygun olduğunu söyledi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) teknik oluru ‘hızla’ verdiğini, verilen teklifin teknik yeterliliğe sahip olmadığını, aynı teknolojiyle Bulgaristan’da yapılmak istenen santrala ilişkin süreci AB Enerji Komisyonu’nun bir yıldan fazla süredir tamamlamadığını savunan Önder, “Yapılmaya çalışılan yalnızca hukuka aykırı bir uygulama değil, ülke geleceğini de tehlikeye adan siyasal bir karardır” diye konuştu.

Türkiye’nin doğalgazdan dolayı enerjide Rusya’ya büyük ölçüde bağımlı olduğunu kaydeden Önder, nükleer enerji yerine yenilenebilir yerli kaynaklara yönelinmesi gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir