AK Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Faruk Akdoğan, Niğde’nin acil sorunlarının çözümüne yönelik projelerini Yeni Şafak Gazetesi’ne anlattı.
Göreve geldiğinde öncelikle ilin 50 yılını kurtaracak olan Nâzım İmar Planı’nı hayata geçireceklerini belirten Akdoğan, Niğde’yi kasaba görünümünden kurtaracaklarını vurguladı.

nidhde.jpgNiğde’de seçim çalışmalarını hızlandıran AK Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Faruk Akdoğan, Niğde’nin acil sorunlarını çözmeye yönelik ve geleceğe dair projelerini Yeni Şafak’a anlattı. Akdoğan, Niğde halkı ile el ele vererek şeffaf ve dürüst bir belediyecilik örneği ortaya koyacaklarını, partili, partisiz herkese eşit hizmet götüreceklerini, Niğde’de hizmet adına ne varsa hepsini yapacaklarını söyledi.

Yerel seçimlerden sonra Niğde’yi bu geri kalmışlıktan, kasaba görünümünden mutlaka kurtaracaklarını söyleyen Faruk Akdoğan, öncelikle ilin 50 yılını kurtaracak olan Nâzım İmar Planı’nı hayata geçireceklerini belirtti. Akdoğan, merkezde bulunan ve çağdaş kent hizmetlerine kavuşamamış mahallelere Kentsel Dönüşüm Projelerini en kısa zamanda uygulayacaklarını vurguladı.
Özellikle dar gelirli vatandaşların durumunu dikkate alarak, kaçak yapılaşmaya neden olan sorunların çözüme kavuşturulacağını kaydeden Akdoğan, ‘Herkesin ev sahibi olması için projeler geliştireceğiz. İlimizde ihtiyaca göre yeni ticaret ve yerleşim merkezleri oluşturacağız. Şehir içinde kalıp bina olarak kendi ihtiyaçlarını gideremeyen ve gelişimi engelleyen resmi kurumların binalarının, karşılıklı çıkar gözetilerek uygun bölgelere taşınması ve değerlendirilmesi sağlayacağız. İmara açılmamış ve şehrin sıkışmasına neden olmuş bölgelerin incelenmesi, varsa mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalar yapacağız.’diye konuştu.

5 yılda 400 milyon TL yatırım

Başkan Adayı Akdoğan, Niğde’de 5 yılda 400 milyon TL’lik yatırım ve hizmet üretmeyi hedeflediklerini söyledi. 30 Mart sabahından itibaren Niğde’nin geleceğine damgasını vuracak çalışmaları hayata geçireceklerini belirten Akdoğan, ‘Niğde teşvik kapsamındaki illerin arasındadır, sorun arazi ise yığınla arazimiz var, tarımda da oldukça elverişli bir bölgeyiz. Kültürel ve tarihi bakımdan da Anadolu’nun en köklü yerleşim birimlerinden birinde bulunuyoruz. İnsanımız çalışkan ve her şeyin en iyisini, en iyi şehirde yaşamayı hak ediyor. O halde bu geri kalmışlığa bir son vermenin vakti gelmiştir.’dedi. Halkla iç içe olarak modern belediyecilik anlayışını ortaya koyacaklarını belirten Akdoğan, AK Belediyeciliğin hizmetlerini Niğde ile tanıştıracaklarını vurguladı. Akdoğan, ‘En büyük hedefimiz halkımızla el ele vererek, çocuklarımıza, gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir Niğde bırakmaktır.’diye konuştu.

Trafik sorununa kavşaklı çözüm

Şehrin çevre yolları bağlantılarına, ilgili kurumlarla iş birliği yaparak modern köprülü kavşaklar yapacaklarını vurgulayan Faruk Akdoğan, şehir merkezinde çok katlı kapalı ve açık otoparklar yaparak, park sorunundan kaynaklanan trafik tıkanıklığını çözeceklerini kaydetti. Toplu taşımaya önem verileceğini ifade eden Akdoğan, ‘Niğde’de hayatın tek bir caddeye bağlı olmasının önüne geçilerek, yeni caddeler ve cazibe merkezleri oluşturarak Niğde’nin hem trafik akışını rahatlatacak hem de daha modern bir kent görüntüsüne kavuşturacağız. Modern toplu taşımanın gerekleri yerine getirerek, otobüs durakları estetik ve görsellik ön planda tutularak yeniden düzenleyeceğiz. Asfaltsız yol kalmayacak şekilde, çamur ve çukur gibi problemler tamamen ortadan kaldıracağız. Geçmişte yapılan cadde düzenlemeleri acil olmadıkça değiştirmeden, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik sesli sinyalizasyon, kavşak ve tretuvar düzenlemeleri yapacağız.’diye konuştu.

Niğde yeşillenecek

Akdoğan, yeşil alan, park, bahçe ve çevre düzenlemeleri konusunda yapacakları projeleri şöyle sıraladı:
* Tüm mahallelere çocuk oyun alanları yeşil alanlar ve parklar yapılacak.
* Tepebağları, Kayardı, Amas gibi türkülere konu olan bağlardaki doku ve yeşil alan korunacak.
*Çöp ve temizlik hizmetlerinde düzenlemelere gidilecek.
*Kent ormanı belediye bünyesine dâhil edilecek ve devamı üniversiteye kadar genişletilecek
* Kent mobilyaları ile şehre görsellik ve estetik sağlanacak.

DSİ ile ortak çalışılacak

* Önümüzdeki 50 yıl için su sorununu çözmek için, projeleri üretme ve geliştirme amacıyla DSİ ile ortak çalışılacak.
* İçme suyunda kalite arttırılacak. Tesislerde bakım, temizlik hizmetlerine önem verilecek.
* Kanalizasyon şebekesi düzenlenecek. Şehrimize atık su arıtma tesisleri sürekli ve randımanlı çalıştırılacak.
* Kuyu sularının sertliğini düşürmek ve kalitesini yükseltmek için çalışmalar yapılacak
Üniversiteyle iş birliği yapılacak
Akdoğan, eğitim, kültürel ve sanatsal çalışmalar konusundaki projelerini anlattı:
* Üniversiteye en az bir fakülte kazandırılması için çalışmalar yapılacak.
* Üniversiteyle iş birliği içinde çalışmalara büyük önem veriyoruz. Sempozyum, konferans, söyleşi gibi etkinlikleri üniversiteden istifade ederek düzenleyeceğiz.
* Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların bahçeleri düzenlenecek, okulların ihtiyaçlarını gidermelerinde destek olunacak.
* ‘Niğde Külliyatı’ oluşturmak gereklidir.Niğde Ansiklopedisi bunun başlangıcı sayılabilir.

Kültür evi projesine start

Başkan adayı Fuat Akdoğan, tarihi bir konağı restore ederek, ‘Niğde Kültür Evi’ projesini hayata geçireceklerini söyledi. Böylece Niğde’nin tarihi, kültürel ve folklorik geçmişini geleceğe taşıyacaklarını belirten Akdoğan, tarihi sokak çeşmelerinin ihyasının yanı sıra Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun yeni çeşmeler ve camilere klasik mimariye uygun şadırvanlar da yapacaklarını ifade etti. Akdoğan şöyle devam etti:’Ulusal ve Uluslar arası festivaller düzenlenecek. Niğde’ye özgü festivalleri geliştirerek yaşatacağız. Sinema, tiyatro ve geleneksel sanatlarımıza değer vereceğiz. Bu konularda ki ulusal programların Niğdelilerin istifadesine sunulması için gerekli çalışmalar yapılacak.’

Spora destek

Akdoğan ayrıca, Niğde Kalesi Kültür sanat etkinlikleri ile Niğde’ye yeni bir festival kazandırılacağını, yerel ve ulusal sanatçıların Niğdelilerle buluşturulacağını söyledi. Spora da destek vereceklerini belirten Akdoğan, ‘Niğdespor’a destek vererek Niğdespor’u başarılı ve istikrarlı bir spor kulübü haline getiriceğiz. Her yaşta sağlıklı yaşam için kondisyon parkları, spor aletleri, koşu ve bisiklet yolları ile Niğde halkına spor yapma imkanı sunacağız.’diye konuştu.

Modern spor salonu

Akdoğan, ile modern bir spor salonu kazandıracaklarını söyledi. İlin arsa açısından uygun mahallelerine açık spor alanları yapılacağını belirten Akdoğan, ‘Modern, büyük bir spor salonunun şehrimize kazandırılması sağlanacak.Düğün ve toplantı salonu, muhtar odası, sağlık ocağı gibi hizmetlerin olduğu çok amaçlı sosyal tesisler açılarak halkın buralardan faydalanması sağlanacak. Sosyal projelere sivil kuruluşları dâhil edip çalışmaları birlikte yaparak tanıtım ve kullanımına yönelik ciddi kazanımlar elde edilecek.’dedi. Engelliler Koordinasyon Merkezi’nin kurulacağını da ifade eden Akdoğan, ‘Engelsiz bina, engelsiz sokak, engelsiz cadde, engelsiz mahalle, engelsiz şehir sıralamasıyla model, numune çalışmalar yapılarak uygulanılacak.’dedi.

Niğde’nin simgelerinden Aladdin Camii

Niğde Sancakbeyi Ziynettin Beşare tarafından 1223 yılında yaptırılan Alaaddin Cami, taş işçiliği ve orijinal mimarisi ile Anadolu Selçuklu camilerinin en iyi örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. Dikdörtgen bir yapıya sahip caminin dikkat çeken bir özelliği de kapısındaki kadın silüeti. Niğde Sancakbeyi’nin güzelliği dillere destan kızına aşık olan ustanın, bundan tam 782 yıl önce Alaaddin Cami’nin kapısına yaptığı taş işleme, ustanın platonik aşkını anlattğı rivayet ediliyor.

Şehre hakim bir bölge

Niğde Kalesi hakkında çok kesin bilgiler olmamakla birlikte, duvarlarında Arap Bizans çeşnisi olduğu ve M.Ö. 8. asırda yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Eski Niğde şehrinin bulunduğu tepeyi çevreleyen kale üç surla çevrilmiştir. 1740’lı yıllarda Sadrazam İshak Paşa tarafından onarıldığı belirtilen kalenin etrafı çevrilerek güzel bir park haline getirilmiştir. Kalenin eski burçlarından birinin üzerine yapılmış bulunan meşhur saat kulesi de Niğde’nin sembollerinden birisidir

Ticaret, sanayi, istihdam projeleri

* Niğde 2. Organize sanayi bölgesinin oluşturulması için valilikle çalışma yürütülecek.
* Şehir merkezinin dışında kalan bölgelere modern alışveriş merkezlerinin açılması için yatırımcılar teşvik edilecek.
* Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışma başlatılarak meslek edindirme kursları açılacak.* Üstü kapalı modern pazar marketler yapılacak. Bu sayede halk pazarına olan talebi arttıracağız.
* Sanayi ve ticaretin yanı sıra bölgemizin vazgeçilmezi tarım ve hayvancılığın modern ve gelişmiş şartlarda yetiştirme ve üretim yapabilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak. Bu konuda şehrin dışında uygun alanların oluşturulması için hazırlanacak nazım imar planında bu hususlar dikkate alınacak.
* Gelişecek hayvancılığımızın ihtiyacı olacak olan modern ve yüksek kapasiteli kesimhaneyi (mezbaha) Niğde’mize kazandıracağız.
* Bölgenin en önemli iki ürünü olan elma ve patatesin ürünlerinin işlenmesi için ihtiyaç olan tesislerin bölgemize yapımı teşvik edilip arsa ve alt yapı için destek verilecek.

Faruk AKDOĞAN kimdir

Faruk Akdoğan, 1964 Niğde doğumlu. İlköğretim ve lise öğretimini Niğde’de tamamladı. 22 yıl serbest ticaret ve inşaat müteahhitliği ile uğraşmış olup, Niğde Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanlığı, Niğde Ticaret Borsası Meclis Başkanlığı, Niğde Genç İş Adamları Yönetim Kurulu ve İl Genel Meclis Üyeliği, Merkez İlçe ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ak Parti Niğde Teşkilatı’nın kuruculuğunu yaptı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir