TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, Ankara’ya şu an verilen Kızılırmak suyunun, normal karışımın 5 kat altında olduğunu ve bu nedenle yapılan testlerde su değerinin sağlık sınırları içinde göründüğünü söyledi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ersan, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, kent şebekesine verilmesi öngörülen miktarda Kızılırmak suyu vermediğini ifade etti.

Şehre verilen su miktarının, doluluk oranı yüzde 2 olan Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından sağlandığını belirten Ersan, “Şu an itibariyle kente verilen Kızılırmak suyu, normal karışımın 5 kat altında olduğundan, yapılan testlerde su değeri sağlık sınırları içinde görünmektedir. Oysaki Kızılırmak projesi ile kente verilmesi planlanan su miktarı 750 bin metreküptür. Ancak Gökçek, 21 gündür Ankara’ya Kızılırmak suyundan en fazla 150 bin metreküp su vermektedir. Geri kalanı ise Çamlıdere ve Kurtboğazı barajlarından karşılanıyor. Gökçek ‘Kızılırmak suyu şehre veriliyor ve hiçbir hastalık görülmüyor’ diyerek halkı yanlış bilgilendiriyor. Karışım miktarının azlığı, yapılan testlerde su değerini sağlık sınırları içinde gösteriyor.” diye konuştu.

mimdap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir