Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle çıkarılan ve 20 YTL’ye Türkiye genelindeki tüm müzeleri ücretsiz gezme imkanı sağlayan Müzekart 20 günde 160 bin yerli turistin cebine girdi.

egunay.jpgMüzelerde, seyahat acentalarında ve internetten müzekart.com’da satılan kartlar sayesinde müzeler gelirlerini artıracak.

2007 yılında toplam 77 milyon YTL olan müze gelirlerinin sadece yüzde 10’unu oluşturan yerli turist payının kart sayesinde katlanacağını belirten Müzekart projesini yürüten Döner Sermaye İşletmesi Merkezi (DÖSİM) Müdürü Tolga Yusuf Tuyluoğlu, “Müzekart tahminimizin üzerinde bir ilgi gördü. Kart çıktığından beri herhangi bir müzeye ziyarete gelen ziyaretçilerin yüzde 100’e yakını bilet almak yerine kartı satın almayı tercih etti. Hedefimiz bir yıl içerisinde 2 milyon adet Müzekart satmak. Böylece 2007 yılında yerli turistin müzelere bıraktığı 7 milyon YTL’lik ziyaret geliri 40 milyon YTL’ye ulaşacak” açıklamasını yaptı.

Müzekart Kültürkart’a dönüşebilir

Gördükleri talep karşısında yeni projeler geliştirebileceklerini anlatan Tuyluoğlu, teknik altyapısı müsait olan belediyelerle anlaşarak Müzekart uygulamasının Kültürkart şeklinde bir uygulamaya dönüşebileceğini söyledi. Tuyluoğlu, “Özellikle turistlere yönelik olarak, ulaşım ve o kentin bütün kültür varlıklarını ziyaret ederken de kullanılabilecek kartlar gündeme gelebilir. İnsanlar vapurdan inip trene, trenden inip müzeye gidebilir, bu karta bakanlığın ve belediyelerin satış merkezlerinde indirim uygulanabilir. Müzekart bizim için, müzeler dışında da önemli bir deneyim olacak” diye konuştu.

Müzekart’ın Kültürkart olarak kullanımının birkaç yıla kadar İstanbul, Antalya ve Kapadokya’da hayata geçebileceğini sinyalini veren Tuyluoğlu, kartların farklı versiyonları üzerinde de çalıştıklarını söyledi. “Kartlar yıllık, aylık veya kontörlü de olabilir” diyen Tuyluoğlu, kartın satış ağını da yaygınlaştıracaklarını kaydetti.

İlk etapta müzeler, bazı bakanlık merkezleri ve TÜRSAB’a üye bazı seyahat acentelerinde satışına başlanan kartları kısa bir süre önce havaalanlarına da taşıdıklarını anlatan Tuyluoğlu, sınır kapılarını da satış ağına dahil edeceklerini açıkladı. Tuyluoğlu, “Kapıkule bizim için çok önemli. Henüz ulaşamadığımız kitlelere de alışveriş merkezlerinde gezici tanıtım ve satış ekipleri kurarak ulaşma kararı aldık” dedi. Müzekart’la birlikte binlerce İstanbullunun da daha önce ziyaret etmediği birçok müzeyi de ziyaret etmeye başladığı gözleniyor.

Kartların yarısı Tarihi Eminönü Yarımadası’nda satıldı

Müzekart ile Türkiye genelinde 315 müze ve ören yeri ücretsiz olarak gezilebiliyor. 160 bin Müzekart’ın 10 bini internetten satıldı. Yarısına yakını ise İstanbul’da Tarihi Eminönü Yarımadası’nda alıcı buldu. İstanbul’dan sonra satışların yüksek olduğu bölgeler arasında Göreme, İzmir, Antalya ve Kapadokya yer alıyor.

Tolga Yusuf Tuyluoğlu, Türkiye’nin bir müze cenneti olmasına rağmen şimdiye, gerek maddi imkansızlıklar gerek de tanıtım eksikliğinden kaynaklı olarak müzelere olan ilginin az olduğunu ancak Müzekart’ın bu ilgisizliği aşmada bir sıçrama tahtasına dönüşeceğini söyledi. Tuyluoğlu, “Nasıl ki aileler, arkadaşlar hafta sonları sinemalara tiyatroya, sahillere gidiyorsa biz de müzeleri o popüler statüye kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir