AVRUPA’nın en uzun kıyı şeridine sahip olan, turizmin incisi Muğla’da artan hava kirliliği isyan ettirdi.

Günün belli saatlerinde görüş mesafesini 20 metreye kadar düşüren hava kirliliğinin, bedava dağıtılan kalitesiz kömürden kaynaklandığını savunan Türkiye Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Bilge Contepe, “Muğlalılar kirlilik yüzünden akşamları evlerinden dışarı çıkamıyor. Seçim yatırımı uğruna halkın sağlığı ile oynayıp turizm cenneti Muğla’yı cehenneme çeviriyorlar” dedi.

Ege Bölgesi’nin havası en temiz kentlerinden Muğla’da, aralık ayı başından itibaren tablo tersine döndü. Muğla’da artan hava kirliliği son iki haftada hat safhaya ulaşırken, 28 Aralık günü saat 19.00- 22.00 arası görüş mesafesi 20 metreye kadar düştü. Özellikle kömür sobalarının yakılmaya başlandığı akşam saatlerinde tam bir kabus yaşanırken, vatandaşların evlerinden dışarı çıkmadığı, sokakların boş kaldığı görüldü. Doğa ve turizm cennetinde yaşanan ‘kara tablo’ya çevreciler ve vatandaşlar tepki gösterdi. Gelecek günlerde 5 bin kişinin katılımıyla ‘Oy Karşılığı Kirliliğe Hayır, Alın Kömürünüzü Verin Sağlığımızı’ adıyla bir yürüyüş yapacaklarını duyuran Türkiye Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Bilge Contepe şunları söyledi:
“Cennet Muğla’yı cehenneme çeviren ve bu kirliğe yol açanlar hakkında yasal yollardan mücadele ederken, bir yandan da geniş kapsamlı eylemlerle ancak üçüncü dünya ülkelerinde görülen manzaranın ortadan kalkmasını sağlayacağız. Seçim yatırımı yaparak oy uğruna halkın sağlığı ile oynuyorlar. Valisinden, kaymakamına sağlık yetkililerinden Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne kadar bundan herkes sorumlu. Muğla’da akşamları göz gözü görmez, nefes alınamaz hale geldi. Günde 300’ün üzerinde şikayet telefonu alıyoruz. Böyle giderse, halkın tehlikede olduğunu raporlarla ortaya koyup, düşük kaliteli kömürün kullanılmasını yasaklamak ve sorumlular hakkında halkın sağlığı ile oynamak suçundan dava açacağız.”

“ASTIM HASTASIYIM DIŞARI ÇIKAMIYORUM”

DHA’ya konuşan vatandaşlardan, Muğla Üniversitesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Deniz Ayhan, “3 yıldır Muğla’da yaşıyorum. Astım hastasıyım ve sokağa çıkmaya korkuyorum. Dikkat ettiyseniz sokakta hep gençler var. Solunum ve kalp yetmezliği olan yaşlılarımız haftalardır sokağa çıkamıyor. Ben de ancak zorunlu olduğunda dışarı çıkıyorum. Seçimler yaklaştıkça Muğla’da hava kirliliği artıyor, oy kaygısına düşenler seçim derdine düşenler, halkın sağlığını unuttular. Oy uğruna halkı zehirliyorlar” dedi.

“ÖLÇÜM CİHAZINI SAKLIYORLAR”

Özel bir şirkette kimya mühendisi olarak görev yapan Akın Avşar ise bu kalitede kömürün dünyanın hiçbir yerinde kulandırılamayacağını belirterek,“Yetkililer göz göre göre halkın sağlığı ile oynayıp suç işliyor. AB’ye giriyoruz masalını uyduranlar, halkın sağlığını ciddiye almadan, sadece oy için bu kalitesiz kömürleri dağıtmaktan çekinmiyor. Halkı uyutarak oy alacaklarını sanıyorlarsa aldanıyorlar” diye konuştu. Avşar, Muğla Valiliği’na yaptığı, kirliliğin boyutunu gösteren ölçüm cihazının kentin görülebilir noktalarına konulması yönündeki talebine de yanıt alamadığını kaydederek “Cihazı saklıyorlar” dedi.

PROTESTO EDİLMİŞTİ

Kentteki hava kirliliği, önceki günlerde, bir grup çevreci tarafından maske takılarak protesto edilmişti. Eylemciler, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak hakkında, ‘Anayasa’nın 56’ıncı maddesine muhalefet, çevrenin kasten kirletilmesi ve görevini kötüye kullanmak’ iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

475 TON KÖMÜR DAĞITILDI

İddiaların ardından, Muğla Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı da yazılı bir açıklama yapıp, kirliliğe yoksul ailelere dağıttıkları kömürün neden olmadığını savundu. Açıklamada, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nce tahsis edilen 475 ton kömürün, merkeze bağlı mahalle, köy ve beldelerde 678 yoksul aileye temmuz- eylül 2008 tarihleri arasında dağıtıldığı bildirilerek, “Bu kömürlerin numuneleri Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nce alınarak laboratuvarlarda analiz edilmiş, değerlerinin çevre mevzuatına uygun olduğu anlaşılmıştır” denildi..
Sonrasında ise Muğla Valiliği’nce, İl Sağlık Grup Başkanlığı ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine açıklama yapma yasağı getirildi. Kirlilikle ilgili açıklamaların valilik kanalıyla yapılacağı duyuruldu.

ÖLÇÜMLER KAFALARI KARIŞTIRDI

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün hava kirliliği ölçümleri ise kafaları karıştırdı. 28 Aralık’ta yapılan ölçümlerde, üst sınırı 500 mikrogram/metreküp olarak belirlenen partikül madde oranı 58 mikrogram/metreküp, 300 mikrogram/metreküpü aşmaması gereken kükürtdioksit oranı da 26 mikrogram/metreküp olarak belirlendi. 29 Aralık’ta ise havadaki partikül madde 35 mikrogram/metreküp, kükürtdioksit 22 mikrogram/metreküp olarak açıklandı. Gözle görülür bir kirliliğin yaşandığı kentte, açıklanan bu veriler akıllarda soru işareti bıraktı. Bu verilerin 24 saatlik ölçümlerin ardından ortalama alınarak tespit edildiği bildirildi.

KİRLİLİK YOK, GÖZ YANILMASI VAR

Muğla Vali Yardımcısı Recep Yüksel, yapılan ölçümler sonucunda il genelinde kirlilik olmadığını savundu. Hava kirliliğinin 24 saat takip edildiğine dikkati çeken Vali Yardımcısı Yüksel, “Kirli görünümün sis, ışık oyunu ve yağışlardan kaynaklanıyor olabilir” dedi.
Kent merkezinde hava kalitesini ölçen bir cihaz bulunduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Yüksel, “Bu cihazın tüm çalışma sistemi Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol ediliyor. Değerlerle oynamak mümkün değil. Mühürlü ve otomatik olarak ölçüm yapıyor. Ayarlar ve filtreler düzenli kontrol ediliyor. Buradaki verilere baktığımızda hava kirliliğinin olmadığını hatta Ege Bölgesi’ndeki en temiz havanın Muğla’da olduğunu görmek mümkün” diye konuştu.
Hava kalitesi izleme cihazının yeni bakımdan geçirildiğini de kaydeden Vali Yardımcısı Yüksel, şunları söyledi:
“Cihazın bozuk veya arızalı olması söz konusu değil. Çünkü bir hafta önce bakımdan geçirildi. Bu nedenle ölçümlerde yanlışlık olamaz. Coğrafi yapısı nedeniyle Muğla’da sis çok oluyor. Sis akşam saatlerinde, ışık oyunuyla sanki kirli hava görünümü veriyor. Bunun haricinde çöl tozları da rüzgarın etkisiyle bize kadar ulaşabiliyor. Bu da kısmen havada partikül madde var gibi bir izlenim uyandırıyor.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir