Birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle zengin tarihi ve mozaikleriyle ünlü Hatay’da, yeni kurulan açık cezaevinde hükümlüler taş mozaik üretecek.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle zengin tarihi mirası ve mozaikleriyle ünlü Hatay’da yaklaşık bir ay önce 80 dönümlük atıl durumdaki arazinin değerlendirilmesiyle oluşturulan açık cezaevinde, hükümlülerin mozaik çalışması yapacağı bildirildi.Hatay Kapalı ve Açık Cezaevi Müdürü Muzaffer Avcı, cezaevlerinde 26’sı kadın, 17’si çocuk 322 hükümlü ve 481 tutuklu bulunduğunu söyledi. Avcı, yıllardır kapalı cezaevi olarak hizmet verdiklerini ancak, 80 dönümlük atıl durumdaki arazilerinin değerlendirilmesi için yaptıkları girişimler sonuçlanınca, açık cezaevi olarak mahkumları üretken bireyler haline getirmeye hazırlandıklarını belirtti.

Cezaevi bünyesinde açık cezaevi bölümü de oluşturduklarını belirten Avcı, hükümlülerin çevre temizliği, çevre düzenlemesi, icralık araçların temizliği gibi çeşitli işlerle zaman geçirmeye başladıklarını ancak, taş mozaik ünitesi faaliyete geçtiğinde bu alanda markalaşma konusunda ilk adımı atmış olacaklarını dile getirdi.

Avcı, “’Bursa cezaevi havluları ile Ankara ise ayakkabı imalatı ile markalaştı. Biz de mozaikte marka olacağız. Bu konuda önemli çalışmalar yapmış açık cezaevlerindeki uygulamaları örnek alıyoruz” dedi.

Hükümlülerin ürettiği mozaikleri önce yurt içinde daha sonra yurt dışında pazarlayarak, yörenin tanıtımını da yapmak istediklerini ifade eden Avcı, “75 kişi kapasiteli açık cezaevinde mozaik işçiliğinin yanı sıra halı ve otomobil yıkama hizmetimiz de olacak. Ayrıca, besi hayvanı yetiştiriciliği yapmak için de çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“Açık cezaevinde vakit daha çabuk geçiyor”
Cezaevindeki hükümlülerden Orhan Şengönül ise cezaevindeki en büyük sıkıntının yapacak bir iş bulamamak olduğunu belirterek, “4 aydır cezaevindeyim, zaman geçiremiyorum. Ama mozaik üretim tesislerinin açılışını sabırsızlıkla bekliyorum. Hem iş öğreneceğim hem de zaman geçireceğim için mutluyum” dedi.

Kapalı bölümde cezalarının sürelerinin bitmesi için gün saymaktan başka bir şey yapmadıklarını belirten Şengönül, “Oysa, açık bölümde kuş sesleri arasında doğayla baş başayız. Burada akşama kadar çapa yapıyorum, çiçeklerin otlarını temizliyorum. Vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum, yararlı bir iş yapmanın huzurunu buluyorum” diye konuştu.

3 yıldır cezaevinde olan ve icralık araçların temizliğini yapan Murat Güneşer ise, açık bölüme alındığı için çok mutlu olduğunu, dört duvar arasında tutulmaktan kurtulduğunu söyledi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir